Türkiye ile BRICS ülkeleri dış ticaret değerlendirmesi
Foreign trade evaluation of BRICS countries with Turkey
  1. Tez No: 506416
  2. Yazar: ENGİN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ülkeleri son dönemdeki önemli ekonomik büyümeleri ile dikkat çekmektedir. BRICS ülkeleri Türkiye ekonomisinde de önemli bir paya sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye'nin ve BRICS ülkelerinin 2000-2016 dönemi dış ticaret performansları ve Türkiye ile BRICS ülkeleri arasındaki dış ticaret ilişkisi araştırılmıştır. Türkiye ve BRICS ülkeleri dış ticaret performansları bakımından bu dönemde büyüyen bir yapı göstermiştir. Aynı zamanda Türkiye ile BRICS ülkeleri arasındaki dış ticaret hacmi artmıştır fakat Türkiye bu ticarette sürekli dış ticaret açığı vermiştir. Türkiye'nin gümrük tarife ortalamaları, BRICS ülkelerinin gümrük tarife ortalamalarına göre düşüktür. Türkiye'nin ihracatındaki yüksek teknoloji ürünleri oranı, BRICS ülkelerinin oranlarının çok altındadır.
Özet (Çeviri)
BRICS (Brazil, Russia, India, China, South Africa) countries have been attracting attention with their significant foreign trade growth in recent years. BRICS countries also have an important share in Turkey's foreign trade. In this study, performances of Turkey and the BRICS countries in the 2000-2016 period and trade relations between Turkey and the BRICS countries were investigated. Turkey and the BRICS countries displayed a growing structure in terms of foreign trade performances during this period. At the same time, foreign trade volume between Turkey and the BRICS countries increased, but Turkey constantly had foreign trade deficit in this trade. Turkey's average customs tariffs are lower than the average customs tariffs of the BRICS countries. The ratio of high-tech products in Turkey's exports is much lower than the ratios of BRICS countries.