Rewriting Antigone, rethinking the political subject
Antigone'yi yeniden yazmak, politik özneyi yeniden düşünmek
  1. Tez No: 506415
  2. Yazar: EKİN BODUR BAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MATTHEW GUMPERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Taking Sophocles' Antigone as its focal point, this dissertation aims to analyse how the tragedy is interpreted in modern philosophy and psychoanalytical theory. Through close reading of the works of G.W.F. Hegel, Jacques Lacan, Luce Irigaray, and Judith Butler, the dissertation addresses how Hegelian and post-Hegelian thought rewrites Antigone for modernity and how this affects the conceptualization of Antigone as a political subject in the modern adaptations of the play. The main argument is that philosophical works on Antigone not only read the play in a particular way, but in their interpretation, they also reproduce, and in this sense, rewrite the play to respond to the philosophical questions of their time. These rewritings of Antigone not only shape the modern reception of the play, but also raise theoretical issues that contribute to our understanding of the modern subject situated at the crossroads of ethics and politics. I argue that the Hegelian and Lacanian ethical readings of Antigone presuppose political subjecthood without openly acknowledging it, whereas feminist interpretations offered by Irigaray and Butler propose to read the play from the sphere of politics making space for Antigone to emerge as a political subject. Finally, I turn to theories of sovereignty to discuss the political implications of Antigone's subjecthood. Consequently, through an analysis of the modern rewritings of Antigone, the dissertation intends to provide insight into the notion of the modern political subject.
Özet (Çeviri)
Sophocles'in Antigone'sini merkezine alan bu tez, eserin modern felsefe ve psikanalitik teori alanlarında nasıl yorumlandığını analiz etmektedir. G.W.F. Hegel, Jacques Lacan, Luce Irigaray ve Judith Butler'ın çalışmalarının yakın okuması yapılarak Hegel ve Hegel-sonrası teorinin Antigone'yi modernite açısından nasıl yeniden yazdığı ve bu durumun oyunun modern uyarlamalarında Antigone'yi politik özne olarak nasıl kavramsallaştırdığı incelenmiştir. Bu tezin temel argümanı, Antigone üzerine felsefi çalışmaların oyunu yalnızca belli bir biçimde yorumlamakla kalmadığı, yorumlarken bir yandan da oyunu yeniden ürettiği ve bu anlamda, oyunu aslında zamanın felsefi sorunlarına cevap verecek bir biçimde yeniden yazdığı yönündedir. Antigone'nin söz konusu yeniden yazımları, oyunun günümüzdeki alımlanmasını belirlemekle kalmamış, aynı zamanda etik ve politikanın kesişim noktasında konumlanan modern özneyi kavrayışımıza dair de önemli teorik meseleleri gündeme getirmiştir. Bu tez ile, Hegel ve Lacan'ın etik temelli Antigone okumalarının, açıkça adını koymadan politik bir öznenin varlığı önkabulüne dayandığı; ancak Irigaray ve Butler'ın feminist yorumlarının, Antigone'yi, konumu tartışmalı da olsa politik bir özne olarak öne çıkardığı iddia edilmektedir. Sonuç olarak, Antigone'nin özne olma halinin politik izdüşümlerini tartışmak üzere egemenlik teorileri ele alınmış ve Antigone'nin yeniden yazımlarının analizi üzerinden modern anlamda politik özne kavramına açıklık getirilmeye çalışılmıştır.