İlkokulda istenmeyen öğrenci davranışlarının başarıya etkisi
The effect of undesirable student behaviors on success in the primary school
  1. Tez No: 506417
  2. Yazar: İREM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin sergiledikleri istenmeyen davranışların öğrencilerin sınıfları, cinsiyetleri ve okul yılsonu not ortalamalarına göre anlamlı düzeyde farklılık olup olmadığına yanıt aranmıştır. Araştırmada ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinde gözlenen istenmeyen öğrenci davranışlarının okul başarısına olan etkisini belirlemeye yönelik Teymuroğlu (2011)'nun hazırlamış olduğu anket formu kullanılmıştır. Kullanılan anket formunda bazı değişiklikler yapılarak araştırmaya uyarlanmıştır. Araştırma istenmeyen öğrenci davranışlarını sınıf, cinsiyet ve yılsonu not ortalaması değişkenlerine göre betimlemeyi amaçlayan bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2015-2016 eğitim öğretim yılı II. Döneminde Antalya İli merkez ilçesinde bulunan bir ilkokulda görev yapmakta olan 3. ve 4. sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu evrenin tamamını kapsamaktadır. Elde edilen anket verilerinin analizi yapılmış ve çözümlenmesinde Crosstab ve Pearson Chi-Square yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçların frekans dağılımları ve istenmeyen öğrenci davranışlarının yaygınlığı hesaplanarak öğrenciler arasında sınıf, cinsiyet ve yılsonu not ortalamasına göre anlamlı bir fark olup olmadığı belirlenmiştir. İstenmeyen öğrenci davranışlarının görülme sıklığı, yılsonu not ortalaması Geçer ve Orta olan öğrenciler arasında daha yaygın olduğu sonucuna varılmıştır. Yılsonu not ortalaması Geçmez ve Pekiyi olan öğrencilerin istenmeyen davranışları sıklıkla sergilemediği belirlenmiştir. Yılsonu not ortalaması İyi olan öğrencilerin ise nadiren istenmeyen davranış gösterdiği görülmüştür. 'Hırsızlık' davranışının nadir olarak sergilendiği ve 'Bağımlılık yapıcı madde kullanımı' davranışının ise hiçbir zaman sergilenmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to find out the relationship between the undesired student behaviors and students' success, genders and school year grades of third and fourth grade students in primary school. Survey form which Teymuroğlu (2011) prepared for her Master's Thesis was used to determine the effect of the undesired student behaviors on the success. The survey form was adapted to the research by making some changes. It is a study to aiming to describe undesired student behaviors according to grade, gender and success. The sample of the research is the third and fourth grade teachers who have worked in the second educational term of 2015-2016 in the school that located in the central district of Antalya. The sample of the study covers the entire population of the research. The collected data were analyzed statistically. Crosstab and Pearson Chi-Square methods were used to analyze the data. The frequency distribution of results and the prevalence of undesired students' behaviors were calculated. It was determined whether there was a meaningful difference between the students according to success, gender and grade average. Results showed that undesired students behaviors are more prevalent among students whose grade is Pass and Intermediate. Also 'Theft' behavior is rarely exhibited and 'Use of addictive substances' behavior has never been exhibited.