Economic and monetary unions, regional trade and ıntegration: A case study on west african economic and monetary union
Ekonomik ve parasal birlik, bölgesel ticaret ve entegrasyon: Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği örneği
- Tez No: 506440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, Ekonomik ve Parasal Birlikleri ve Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliğinin (WAEMU) kurulmasının bölgesel ticaret tanıtımına ve entegrasyona nasıl katkıda bulunduğu incelenecektir. Daha spesifik olarak, Batı Afrika para biriminin (CFA) ticaret üzerindeki etkisini araştırıyor. WAEMU üyeleri arasında ticarete diğerlerinden daha açık olan ve üyelik bakımından diğerlerinden Mali, Senegal ve Togo'ya göre daha fazla fayda sağlayan bazı kişiler var. Örneğin, ağırlık modelini kullanan ampirik sonuçlar, aynı para birimini paylaşan ülkelerin - Batı Afrika CFA - ticaret yaptıkları ülkelerin, diğerlerinden iki kat fazla (2.23) ticaret yaptıklarını göstermektedir; bu, ekonomik açıdan ve statik olarak önemlidir. Buna ek olarak, WAEMU ülkelerinin ayrıcalıklı ticaret ortağının ticaretinin üç katından fazla olduğu (3.67) Asya ülkeleri olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak, bitişikliğin, tarihsel ve kültürel bağların ikili ticareti ve bölgesel bütünleşmeyi teşvik ettiğine dair güçlü kanıtlar buluyoruz. Örneğin, tarihi ve kültürel bağları paylaşan ülkeler arasında % 51.7 daha fazla değişim gerçekleşir. Yerçekimi modelinin yanı sıra Zivot-Andrews (1992) Yapısal Kırılmayla Birim Kök Testi ve WAEMU üyelerinin az çok aynı iş döngüsüne sahip olduklarını buluyoruz. Sürdürülebilirlik ve daha açık ekonomiler için, WAEMU üye ülkelerinin makroekonomik yakınsama kriterlerine saygı gösterilmesi ve ayrıca üretken kapasitelerin oluşturulması zorunludur. Bölgesel entegrasyonu güçlendirmek için Batı Afrika Raylı Geçiş Projesinin tamamlanması da çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the Economic and Monetary Unions and how the establishment of West African Economic and Monetary Union (WAEMU) contributes to regional trade promotion and integration. More specifically, it explores the effect of West African currency (CFA) on trade. Within WAEMU members, there are some countries who are more open to trade than others and also benefit more from the membership. Countries like Mali, Senegal and Togo can be given as examples. Empirical findings using gravity model suggests that countries sharing the same currency - West Africa CFA – trade over two times (2.23) as much between them than with others which is economically meaningful and statistically significant. In addition, we find that the privileged trade partner of WAEMU countries are Asian countries with whom they trade more than three times (3.67) than with the rest of the world. Furthermore, we find a strong evidence showing that contiguity and historical and cultural links encourage bilateral trade and regional integration. It is observed that countries sharing historical and cultural links trade 51.7% more with each other. Besides the gravity model, we use Zivot-Andrews (1992) unit root test with structural break and find that WAEMU members have more or less the same business cycle. For sustainability and more open economies, it is imperative that WAEMU member countries respect the macroeconomic convergence criteria and also build productive capacities. It is also crucial to complete the West African Rail Loop Project to strengthen regional integration.