Türk Hukukunda zina sebebiyle boşanma
Divorce based on adultery in Turkish Law
- Tez No: 506494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tezimizin konusunu Türk Hukukunda Zina Sebebiyle Boşanma oluşturmaktadır. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde sadakat yükümlülüğü ve zina kavramları üzerinde durulmuş olup zina sebebiyle boşanma davasının hukuki niteliği, özellikleri, tarihi gelişimi ve karşılaştırmalı hukuktaki durumu incelenerek genel bir çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde zina sebebiyle boşanma davasının koşulları, dava hakkını ortadan kaldıran sebepler ile zina sebebiyle boşanma davasının diğer bazı boşanma sebepleriyle ilişkisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise zinanın ispat edilmesi ile zinaya dayalı boşanma davasının yargılama usulünün arz ettiği özellikler belirtilmiştir. Dördüncü bölümde zina sebebiyle boşanmanın hukuki sonuçları ele alınmıştır. Beşinci ve son bölümde ise zinanın boşanma davası açılmasından bağımsız olarak meydana getirdiği sonuçlar ortaya konularak çalışmamız tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The topic of our thesis is that Divorse based on adultery in Turkish Law. Our thesis consists of five parts. In the first part of our study; the concepts of loyalty and adultery are studied and the divorse based on adultery in Turkish law, its features based on Law, historical development and its situation in comperative law are examined and a general frame is drawn. In the second part; conditions of divorse case based on adultery, the reasons that eliminate right of litigation and the relationship between divorse based on adultery and the other divorce reasons are explained. In the third part; proof of adultery and the features of judicial procedure of divorse based on adultery are specified. In the fourth part, legal results of divorce based on adultery are studied. In the fifth and in the last part, the results of adultery without a divorse case will be put together to complete our study.