Açık ve uzaktan öğrenmede özel gereksinimli öğrencilere yönelik destek hizmetlerinde gereksinim ve önceliklerin belirlenmesi
Determining needs and priorities in support services for students with special needs in open and distance learning
  1. Tez No: 506495
  2. Yazar: HAKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL KOÇDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi'nde öğrenim gören özel gereksinimli öğrencilerin engel türlerine göre destek hizmetleri gereksinim ve önceliklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında destek hizmetleri alanyazından yararlanılarak yönetsel, pedagojik, teknik ve sosyal bağlamda ele alınmıştır. Araştırmada keşfedici sıralı karma desen kullanılmıştır. Bu desen ilk aşamada nitel veri toplama ve analizini, ikinci aşamada nicel veri toplama ve analizini içeren iki aşamalı bir desendir. Araştırmanın nitel aşamasında; işitme yetersizliği, görme yetersizliği ve ortopedik yetersizlik olmak üzere her bir engel grubundan 6, toplamda 18 özel gereksinimli bireyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde alanyazından elde edilen açık ve uzaktan öğrenmede destek hizmetleri sınıflandırmalarından yönetsel destek, pedagojik destek, sosyal destek ve teknik destek sınıflamasından yararlanılmıştır. Veriler alanyazından ve nitel bulgulardan oluşturulan tematik çerçeveye göre kodlanmıştır. Nitel aşamanın bulgularına göre özel gereksinimli bireylerin destek hizmetleri gereksinimleri belirlenmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında ise özel gereksinimli öğrencilerin destek hizmetleri önceliklerini belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından üç engel grubuna yönelik ayrı ayrı geliştirilen Özel Gereksinimli Öğrencilere Yönelik Destek Hizmetlerinde Önceliklerin Belirlenmesi anketi kullanılmıştır. Anketler nitel aşamadan elde edilen verilerden ve alanyazından yararlanılarak geliştirilmiştir. Anketlere toplam 703 özel gereksinimli birey katılım göstermiştir. Anketlerden elde edilen nicel veriler betimsel istatistik teknikleri ile analiz edilerek özel gereksinimli öğrenenlerin destek hizmetleri öncelikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the support services needs and priorities of students with special needs studying at Anadolu University Open and Distance Education System according to their disability types. In scope of this research, support services were addressed within pedagogical, social, managerial and technical context which was derived from literature. In this research the exploratory sequential design was used. This design is a two-pace design involving qualitative data collection and analysis in the first phase, guantitative data collection and analysis in the second phase. In the first phase of this research, semi-constructed interviews were conducted with 6 individuals with hearing impairment, 6 individuals with visual impairment and 6 individuals with orthopedic impairment. In analyzing of data obtained from interviews, types of support services in open and distance learning: pedagogical, social, managerial and technical support which was identified from literature was used. Qualitative data was coded in thematic framework identified from literature and qualitative findings. According to the findings of qualitative pace, the needs of individuals with special needs were determined. In the second phase of the research, in order to determine the priorities in support services for students with special needs, Determining The Priorities In Support Services For Students With Special Needs survey which was developed for each of three disability types by researcher was used. Surveys were developed by using the data obtained from literature and qualitative phase of the research. 703 students with special needs replied to the surveys. By analyzing quantitative data obtained from surveys using descriptive statistics techniques, the priorities in support services of students with specias needs were determined.