Üç yönlü dendrimerik schiff bazı komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu: Termal ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis and characterization of tripodal dendrimeric schiff base complexes: Investigation of their thermal and magnetic properties
- Tez No: 506508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada s-triazin merkezli üç yönlü dentrimer yapılı polimerik komplekslerin sentezlenmesi planlanmıştır. Bu bağlamda siyanürik klorür çıkış maddesi olarak kullanılmıştır. Önce siyanürik klorür benzen ortamında sodyum karbonat katalizörlüğünde p-hidroksibenzaldehitle reaksiyona sokulmuştur. Reaksiyon sonucu“tripod”olarak kodladığımız 2,4,6-Tris(p-formilfenoksi)-1,3,5-triazin elde edilmiştir. Tripodun etilasetat ortamında potasyum karbonat katalizörlüğünde p-aminobenzoik asit ile reaksiyonundan“Trp(PABA)3”olarak kodladığımız 2,4,6-tris(4-(4ʹ-karboksifenilimino)fenoksi)-1,3,5-triazin elde edilmiştir. Elde ettiğimiz bu bileşik tyonilklorür ile klorlanarak“Trp(PABA)3Cl3”olarak kodladığımız 2,4,6-tris(4-(4ʹʹ-klorokarbonil)fenilimino)fenoksi)-1,3,5-triazin elde edilmiştir. Trp(PABA)3Cl3, AlCl3 katalizörlüğünde p-aminobenzoik asit ve p-hidroksibenzoik asit ile etkileştirilmesinden sırasıyla“Trp(PABA)6”ve“Trp(PABA)3(PHBA)3”olarak kodladığımız 2,4,6-tris(4-(4ʹʹ-(4ʹʹʹ-karboksifenilamido)fenilimino)fenoksi)-1,3,5-triazin ve 1,3,5-triazin-2,4,6-tris(4-(4ʹ(4ʹʹ-iloksibenzilidenamino)benzoiloksi)benzoik asit elde edilmiştir. Elde ettiğimiz bu son iki dentrimerik ligand başlangıç kompleksleriyle [M(salen/salophen)2O] ve [M(saldeta)]Cl (M= Cr3+, Mn2+ ve Fe3+) metanol ortamındaki reaksiyonundan [M(salen/salophen/saldeta)] şapkalı üç yönlü dentrimerik kompleksler elde edilmiştir. Elde ettiğimiz ligand ve komplekslerin yapıları 1H, 13C-NMR, C-H-N elementel, FTIR, TGA-DTA, LC-MS analizleri, UV-Vis ve Manyetik Sussebtibilite ölçümleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Komplekslerdeki metal miktarları için AAS spektrofotometresi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, s-triazine-based three-armed dendrimer-structured polymeric complexes have been planned to be synthesized. In this context, cyanuric chloride was used as the starting material. Firstly, cyanuric chloride was reacted with p-hydroxybenzaldehyde in benzene using sodium carbonate catalyst. In the result of the reaction, 2,4,6-Tris(p-formylphenoxy)-1,3,5-triazine encoded as“tripod”was obtained. 2,4,6-tris(4-(4'-carboxyphenylimino)phenoxy)-1,3,5-triazine coded as“Trp(PABA)3”was obtained by reaction with p-aminobenzoic acid in potassium carbonate catalyst in ethylacetate. The obtained compound was chlorinated with tyonylchloride to obtain 2,4,6-tris(4-(4ʹʹ-chlorocarbonil)phenylimino)phenoxy)-1,3,5-triazine coded as“Trp(PABA)3 Cl3”. 2,4,6-tris(4-(4ʹʹ-(4ʹʹʹ-carboxyphenylamido)phenylimino)phenoxy) -1,3,5-triazine and 1,3,5-triazine-2,4,6-tris(4-(4ʹ(4ʹʹ-yloxybenzilidenamino)benzoyloxy)benzoic acid coded as“Trp(PABA)6”ve“Trp(PABA)3(PHBA)3”were obtained with reaction of p-aminobenzoic acid and p-hydroxybenzoic acid in AlCl3 catalyst, respectively. [M(salen/salophen/saldeta)] capped three directional dentrimeric complexes were obtained with reaction of starting complexes ([M(salen/salophen)2O] and [M(saldeta)]Cl (M= Cr3+, Mn2+ ve Fe3+)) and the our obtained last two dentrimeric ligand in methanol medium. The structure of all ligand and complexes were identified by using C-H-N elemental analysis, thermal analyses, magnetic susceptibility measurements and 1H,13C-NMR, FT-IR, UV-Vis, LC-MS spectral data. Metal contents of the complexes have been determined using AAS spectrophotometry.