Meyve tutumundan hasada kadar geçen sürede Gemlik çeşidi zeytin yapraklarının antioksidan aktivite ve fenolik bileşiklerindeki değişimin belirlenmesi
Determination of changes in antioxidant activity and phenolic compounds of Gemlik olive leaf from setting fruit to harvest
- Tez No: 506523
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN UYLAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Zeytin ağacı (Olea europaea) yaprakları bünyesinde bulunan fenolik bileşikler nedeniyle antihipertansif, anti-aterojenik, hipokolesterolemik, hipoglisemik, antimikrobiyal, antiviral, antitümöral, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu çalışmada, meyve tutumundan hasat dönemine kadar Mudanya ve Gemlik yörelerinden temin edilen Gemlik çeşidi zeytin yapraklarının kimyasal (kuru madde miktarı, renk) ve fonksiyonel özellikleri (antioksidan aktivite, toplam fenolik madde, fenolik bileşikler) üzerine yöre ve hasat zamanının etkileri belirlenmiştir. Zeytin yapraklarında fenolik maddelerin kantitatif ve kalitatif olarak tayini LC/MS/MS ile yapılmıştır. Zeytin yaprağı örneklerinin DPPH serbest radikali süpürücü aktivite değerlerinin % 91,45-93,86 arasında, toplam fenolik madde miktarlarının ise 154,11 - 373,36 mg GAE/100g arasında değiştiği saptanmıştır. HPLC ile yapılan analizler sonucunda tüm örneklerde en fazla miktarda (94,21-860,21 mg/kg) bulunan fenolik bileşiğin Oleuropein olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The olive tree (Olea europaea) leaves have antihypertensive, anti-atherogenic, hypocholesterolemic, hypoglycemic, antimicrobial, antiviral, antitumoral, anti-inflammatory and antioxidant properties due to the phenolic compounds present in the leaves. In this study, the effects of locality and harvesting time on the chemical (dry matter amount, color) and functional properties (antioxidant activity, total phenolic substance, phenolic components) of Gemlik variety olive leaves obtained from Mudanya and Gemlik regions from setting fruit to harvesting period were determined. Quantitative and qualitative determination of phenolic materials in olive leaves was carried out by LC/MS/MS. It was determined that the DPPH free radical scavenging activity values of the olive leaf samples varied between 91.45% and 93.86% and the total phenolic substance contents varied between 154.11 - 373.36 mg GAE/100g. As a result of HPLC analysis, it was seen that Oleuropein was the phenolic compound found in the maximum amount (94.21-860.21 mg/kg) in all samples.