Kapalı bir eğlence ortamında gürültü ölçüm ve değerlendirmesi
Measurement and evaluation of noi̇se in a closed entertainment
  1. Tez No: 506531
  2. Yazar: SEDA UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez çalışmasında, gürültü kirliliğinin önemli bir kaynağı olan eğlence mekânları gürültüsünün Atakum sahili boyutunda araştırılması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gürültü kirliliği sorunu çarpık ve sağlıksız kentleşmenin önemli ölçütlerinden birisidir. Atakum sahili bölgesinde gürültü kirliliği ölçümlerinin yapılabilmesi ve haritalarının hazırlanabilmesi amacı ile eğlence mekânlarının yoğun olduğu saatler ve arkaplan ses gürültüsü ölçümlerinin yapılabilmesi için işletmelerin kapalı olduğu saatler tercih edilmiştir. Nüfus artışına paralel oranda artan sosyal faaliyetler ve taşıt yoğunluğu ile birlikte insanların bu kirlilik ile ilgili bilinçsizliği ve dikkatsizliği, gürültü düzeyini artırmaktadır. Ölçüm sonuçları Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'ne göre eğlence mekânları gürültüsü için belirlenmiş sınır değerler ile karşılaştırılmıştır. Ölçüm sonuçları çoğunluk ile sınır değerleri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate and investigate the noise of entertainment places which is an important source of noise pollution within the borders of Atakum. The problem of noise pollution is one of the important criteria of haphazard and unplanned urbanization. In order to measure the noise pollution in the Atakum coastal area and prepare its maps, it is preferred the hours when the entertainment places are crowded and the times when the enterprises are closed so that background noise measurements can be made. Along with the increasing social activities and vehicle density in parallel with population growth, people's unconsciousness and carelessness about this pollution is to increase the noise level. The measurement results were compared with the limit values set for the noises of entertainment places according to the Turkish Regulation on Assessment and Management of Environmental Noise. The measurement results considerably provide limit values.