Abortus imminens tanılı olgularda nötrofil lenfosit ve trombosit lenfosit oranlarının abort etmeyi öngörmede rolü var mıdır?
Are neutrophil lymphocyte and thrombocyte lymphocytes ratios prediktable for di̇agnosi̇s to miscarry in abortus imminens?
- Tez No: 506534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Abortus imminens tanılı hastaların tam kan sayımından elde edilen nötrofil lenfosit (NLR) ve platelet lenfosit (PLR) oranlarını karşılaştırmak; bu parametrelerdeki hastalar arasındaki farklılığın abort etmede rolü olup olmadığını analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: 2013-2016 yılları arasında; Tepecik Eğitim ve Araştırma hastanesi Jinekoloji kiniğinde dahil edilme kriterlerine uygun abortus immnens tanılı 119 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi ve çalışmaya dahil edildi. Abortus imminens tanılı olguların nötrofil lenfosit (NLR) ve platelet lenfosit (PLR) oranları değerlendirildi. Abort eden ve abort etmeyerek miada ulaşan olgularla, nötrofil lenfosit (NLR) ve platelet lenfosit (PLR) oranları karşılaştırıldı. Değerlerin karşılaştırılmasında istatistiksel analiz olarak Mann Whitney U testi, ki kare testi ve alıcı işlem karakteristiği eğrisi (ROC) de cut-off, sensitivite ve spesifite değerlerini belirlemede kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to compare the neutrophil lymphocyte (NLR) and platelet lymphocyte (PLR) ratios obtained from whole blood counts of patients with abortus imminence; to analyze whether the difference between the patients in these parameters has a role in aborting. Materials and Methods: Between the years 2013-2016; The files of 119 patients with abortus immnens according to inclusion criteria in the Gynecology Clinic of Tepecik Education and Research Hospital were retrospectively reviewed and included in the study. The ratios of the neutrophil lymphocyte (NLR) and platelet lymphocyte (PLR) obtained from whole blood analysis of abortus imminens-diagnosed patients meeting the inclusion criteria were evaluated. Neutrophil lymphocyte (NLR) and platelet lymphocyte (PLR) ratios were compared with cases with abortion and ongoing pregnancy The Mann Whitney U test, Chi square test and Receiver Operating Characteristic Curve (ROC) were used in the determination of the cut-off, sensitivity and specificity values.