Yeşil Yıldız projesi - Miracle Istanbul Asia Hotel
Green Stars project - Miracle Istanbul Asia Hotel
  1. Tez No: 506533
  2. Yazar: NİLAY KAYA YUMURTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma kapsamında, Dünya'da ve Türkiye'de uygulanmakta olan eko-etiket programları ve ana konu olan Miracle İstanbul Asia Hotel'in, Yeşil Yıldız alma süreci ve kapsamında yapmış olduğu çalışmalar değerlendirilmiştir. Sınıflandırma formunda yer alan 122 kriterden 103'ü sağlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucunda Yeşil Yıldız Belgesi almaya hak kazanmıştır. Son yıllarda önemi giderek artan çevre kirliliği ve oluşturduğu tahribatın önlenebilmesi adına çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Turizm konaklama tesisleri de çevresel etkilerini minimize edebilmek için çevreye duyarlı otelcilik anlayışını benimsemektedir. Turizm sektöründeki otellerin, çevreye büyük oranda etkileri bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın başlattığı“Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri-Yeşil Yıldız”projesi kapsamında, Bakanlık, belgeli konaklama tesislerine, belirlenen kriterlere uymaları koşuluyla verilen mevcut Turizm İşletmesi Belgelerindeki yıldızların yeşil olarak gösterildiği ve üzerinde çevreye duyarlı tesis ibaresinin yazıldığı eko-etiket uygulamasına değinilmiştir. Yeşil Yıldız uygulaması, çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik konaklama işletmelerinde çevreye duyarlı yapılaşmanın ve işletmecilik özelliklerinin teşvik edilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the thesis, eco-label programs being applied in world and Turkey and Miracle İstanbul Asia Hotel's process of getting the Green Star and practices that made within the process, -which is the main subject- have been interpretted. By providing 103 of the 122 criteria which took part in the classification form, Miracle İstanbul Asia Hotel has qualified to take ''Green Star Certificate'' after the inspections made by Ministry of Culture and Tourism. There are various practices being made in order to prevent environmental pollution and it's destructive effects which are getting more important in recent years. Therefore, tourism accommodation facilities are adopting ecofriendly hotel management mentality in order to minimize the destructive effects of pollution. Hotels and generally the tourism sector have effects to environment substantially. Eco-label practice which is started within a project of Ministry of Culture and Tourism named ''Ecofriendly Accommodation Facilities-Green Star'' is referred In this study. By eco-label practice, the ''Tourism Enterprise Certificate''s which are already being given to facilities by ministry,provided that meeting the determined criteria, are getting green coloured stars and writting ''Ecofriendly Facility'' on them. ''Green Star Project'' aims protecting the environment, increasing the environmental awareness and fostering the ecofriendly structuring and ecofriendly business management in the touristic accommodation facilities.