Yarı gömülü mandibular üçüncü molar dişlerin cerrahi çekimi sonrasında, lökosit ve trombositten zengin fibrin'in tek başına ve hyalüronik asit ile birlikte uygulanmasının ağrı, şişlik, trismus ve erken dönem yara iyileşmesi hızı üzerine etkisi.
Effects of leukocyte- and platelet-rich fibrin alone and combined with hyaluronic acid on pain, oedema,trismus and early wound healing after surgical extraction of impacted mandibular third molars
- Tez No: 506540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÖNÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu prospektif, randomize, çift kör ve kontrollü klinik çalışmada amaç; yarı gömülü mandibular üçüncü molar dişlerin (M3) cerrahi çekimi sonrasında, lökosit ve trombositten zengin fibrin'in (L-TZF) tek başına ve hyalüronik asit (HA) ile birlikte uygulanmasının ağrı, şişlik, trismus ve erken dönem yara iyileşmesi hızı üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya toplamda 60 hasta dahil edildi. Gönüllüler randomize olarak üç gruba ayrıldı: L-TZF grubu (soket içerisine L-TZF uygulandı), L-TZF+HA grubu (soket içerisine L-TZF+HA uygulandı), kontrol grubu (herhangi ek bir işlem uygulanmadı). Birincil sonuç değişkenleri olarak; ödem ve trismus, görsel analog skala (VAS) ağrı skorları ve soket üzerindeki mukozanın iyileşme skorları değerlendirildi. İkincil sonuç değişkenleri olarak da; postoperatif komplikasyonların sıklığıydı: hemorajik komplikasyonlar, alveolar osteitis (AO) ve ameliyat sonrası yara enfeksiyonu gözlenen vakalar kaydedildi. Bulgular: Çekim sonrası ödem miktarının takibi amacıyla yapılan ölçümlerde 2. ve 7. günlerdeki ortalama artış, kontrol grubunda L-TZF ve L-TZF + HA gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Trismus ve VAS ağrı skorları arasında gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. Kontrol grubu için alveolar osteitis sıklığı 1:20, yara enfeksiyonu sıklığı ise 1:20 idi. L-TZF grubunda ve L-TZF + HA grubunda AO veya postoperatif yara enfeksiyonu görülmedi. Bu çalışmada hemorajik komplikasyon görülmedi. Sonuç: Sonuçlarımız, L-TZF'nin özellikle HA ile kombine edildiğinde, M3 cerrahisi sonrası görülen ödemi en aza indirmek için kullanılabileceğini ve yumuşak doku iyileşmesini hızlandırmakta etkili bir yol olduğunu ve ameliyat sonrası alveoler osteitis ve enfeksiyonun önlenmesinde etkili olabileceğini düşündürmektedir. Konuyla ilgili daha net sonuçların ortaya konulması için, geniş hasta gruplarında daha fazla çalışma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this prospective randomized double-blind controlled study, we evaluated the effects of leukocyte- and platelet-rich fibrin (L-PRF) alone and combined with hyaluronic acid (HA) sponge on pain, edema, trismus, and wound healing after mandibular third molar (M3) surgery. Material and Methods: In total, 60 patients were included in this study. The patients were randomly divided into 3 groups: Group L-PRF (L-PRF was applied to the socket), Group L-PRF+HA (L-PRF+HA was applied to the socket), Group Control (nothing was applied). The primary outcome variables were oedema, trismus, visual analogue scale (VAS) and healing scores of the mucosa over the extraction socket. Secondary outcome variables were frequency of post-operative complications: hemorrhagic complications, alveolar osteitis (AO), and post-operative wound infection. Results: The mean increase in post- operative oedema measurements at days 2 and 7 was significantly higher in the control group than in the L-PRF and L-PRF+HA groups. There was no significant difference among groups in trismus and visual analogue scale (VAS) pain scores. Mean healing scores of the mucosa on the 7th, 14th, and 21st days for both the L-PRF group and the L-PRF+HA group were significantly better than those of the control group. The frequency of alveolar osteitis for the control group was 1:20 and the frequency of post-operative wound infection for the control group was 1:20. There were no cases of alveolar osteitis or post-operative wound infection in the L-PRF group and L-PRF+HA group. No hemorrhagic complications were observed in this study. Conclusion: Our results imply that L-PRF, particularly when combined with HA, can be used to minimise post-operative oedema after M3 surgery and is an effective way to improve soft tissue healing and could be used to prevent post-operative alveolar osteitis and infection after M3 surgery. However, further studies with larger samples are required.