Silikon fotoçoğaltıcılar kullanılarak yeni nesil gama kamerası geliştirilmesi
Development of next gen gamma camera by using silicon photomultiplier
  1. Tez No: 506541
  2. Yazar: ARİF SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında medikal görüntüleme araçlarından biri olan Gama (Anger) Kamerası'nın, günümüz dedektör teknolojileri ile güncellenmesi hedeflenmiştir. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nden temin edilen Elscint markalı Apex SPX CardiaL modeli gama kamerasının üzerindeki fotoçoğaltıcı tüplerin (PMT) yerine, fotoçoğalıtıcı tüplere göre birçok yönden avantajlı olan silikon fotoçoğaltıcılar (SiPM) ile tekrar tasarlanması üzerine çalışılmıştır. Yeni dedektör tasarımı ile elde edilen konum çözünürlüğünün en az eskisi kadar iyi olması hedeflenmiştir. Çıktı sinyali ve pozisyon belirleme elektroniği üzerine farklı yaklaşımlar test edilmiş ve tartışılmıştır. Üzerinde çalışılan gama kameraya ait yekpare Nal(Tl) inorganik sintilatör kristalini tamamen kaplamak icin kullanılacak SiPM sayısını minimumda tutmak için farklı boyutlarda ışık kılavuzları tasarlanmıştır. Kılavuzların gama kamera verimini ne derecede etkilediği test edilip tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to upgrade the Gama (Anger) Camera, a medical imaging tool, with the help of the recent detector technologies. Instead of the existing photomultiplier tubes (PMT) on Elscint brand Apex SPX CardiaL model gamma camera (provided by Istanbul University, Institute of Cardiology), more favorable silicon photomultipliers (SiPM) are used to redesign the gamma camera. The aim is to minimize the position resolution difference caused by the two detector designs. Different approaches on the readout signal and the position detection electronics are tested and discussed. To completely cover the one-piece Nal(Tl) inorganic scintillator crystal of the gamma camera that is worked on, the required number of SiPM needs to be increased. Different sizes of light guides are designed to avoid this negative situation and to reduce the costs. To what extent the guides affect the productivity of gamma camera is also tested and discussed.