Konya bölgesinde yaşayan annelerin biyolojik sıvılarında besin kaynaklı miRNA varlığının araştırılması
Investigation of dietary miRNA presence in biological fluids of mothers living in Konya region
- Tez No: 506553
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada, emziren annelerden eş zamanlı alınmış olan plazma ve anne sütü gibi biyolojik sıvılarda, annelerin günlük diyetlerinde tükettikleri gıdalara ait miRNA varlığı araştırılmıştır. Yöntem: Laktasyonunun 1-12 aylarındaki, sağlıklı ve gönüllü 11 emziren anne çalışmaya dahil edilmiştir. Annelerden alınan plazma örnekleri ile süt örneklerinin lipid ve lipid altı kısımlarında besinsel miRNA varlığı RT-PCR yöntemi ile araştırılmıştır. Ardından varlığı tespit edilen miRNA'ların insanda etki edebileceği mRNA ve yolaklar veri tabanlarından araştırılmıştır. Bulgular: Mdm-miR171i, mdm-miR7121d, sly-miR169c, sly-miR156a, osa-miR168a-5p, tae-miR167a, gma-miR1520d ve gma-miR156b için hem plazma, hem de süt örneklerinde anlamlı ekspresyon tespit edilmiştir. Sly-miR169b, osa-miR168a-3p, osa-miR156a ve tae-miR159b için plazmada anlamlı miktarda ekspresyon tespit edilirken, süt örneklerinde anlamlı ekspresyon gözlenmemiştir. Mdm-miR858, mdm-miR399a, tae-miR167b ve tae-miR159a için hiçbir örnekte anlamlı ekspresyon gözlenmemiştir. Veri tabanlarında yapılan karşılaştırma sonucu, plazmada tespit edilen besinsel miRNA'ların bazı insan mRNA'larının 3' UTR bölgesi ile yüksek oranda baz eşleşmesi gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: Besinsel miRNA'nın insan plazması ve anne sütüne geçtiği, ancak bu geçişin miRNA'ların bazıları için gerçekleşmediği tespit edilmiştir. Yine bu miRNA'ların insanda pek çok yolak üzerine etkili olabileceği tespit edilmiştir. Öte yandan miRNA'ların geçiş mekanizmalarının tespiti ve insan metabolizmasındaki rollerinin kesin olarak gösterilebilmesi için çok daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the presence of food-borne miRNAs that mothers consume on their daily diet has been investigated in biological fluids such as plasma and milk which are taken simultaneously. Material and Method: Healthy and voluntary 11 lactating mothers from 1-12 months of lactation were included in the study. The presence of nutritional miRNAs in plasma and milk (milk lipid and skim milk fractions) samples was investigated by RT-PCR. Then, mRNAs and pathways in which the presence of miRNAs that have been identified can act in the human body were searched from databases. Results: Significant expression was detected in both plasma and milk samples for mdm-miR171i, mdm-miR7121d, sly-miR169c, sly-miR156a, osa-miR168a-5p, tae-miR167a, gma-miR1520d and gma-miR156b. Significant amounts of expression were detected in the plasma for sly-miR169b, osa-miR168a-3p, osa-miR156a and tae-miR159b, but no significant expression was observed in milk samples. No significant expression was observed in any of the samples for mdm-miR858, mdm-miR399a, tae-miR167b and tae-miR159a. As a comparison with the databases, it was determined that the nutritional miRNAs detected in the plasma showed high base matching with the 3 'UTR region of some human mRNAs. Conclusion: It has been determined that nutritional miRNA passes to human plasma and breast milk, but this transition does not occur for some miRNAs. It has also been found that these miRNAs can be effective on many pathways in humans. On the other hand, much more comprehensive studies needs to be done in order to detection of miRNA transition mechanisms and to clearly demonstrate their role in human metabolism.