Obezite polikliniğine başvuran hastaların antropometrik ve biyokimyasal özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the antropometric and biochemical characteristics of the obesity polyclinic patients
  1. Tez No: 506554
  2. Yazar: ŞENNUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL IŞIK SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada obezite polikliniğe başvuran hastaların antropometrik ve biyokimyasal özelliklerini karşılaştırarak incelemeyi amaçladık. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Obezite Polikliniği'ne Ağustos 2016 – Ekim 2017 tarihleri arasında başvuran ve çalışma kriterlerine uyan 925 kişi dahil edildi. Hastaların Antropometrik ölçümleri, Biyoelektrik İmpedans Analizi ölçümleri ve laboratuvar sonuçları dosyalardan taranarak veriler elde edildi. Hastalar vücut kitle indeksi değerlerine göre 4 gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmadaki kadınların oranı %84,3, erkeklerin oranı ise %15,7 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: In this study, we aimed to compare the anthropometric and biochemical characteristics of patients admitted to obesity polyclinic. Method: This retrospective study included 925 patients who applied to Düzce University Medical Faculty Family Medicine Obesity Policlinic between August 2016 and October 2017 and met the study criteria. Anthropometric measurements, Bioelectric Impedance Analysis and laboratory results of patients were obtained by scanning their files. Patients were divided into 4 groups according to body mass index values. Results: In our study, the rate of female was 84.3% and the rate of male was 15.7%.