Measuring longevity risk on second pillar pension system: Turkey case
İkinci sütun emeklilik sistemleri üzerindeki uzun ömürlülük riskinin ölçülmesi: Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 506602
  2. Yazar: GÖZDE NURDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra refah dönemini yaşayan emeklilik sistemlerinin olgunlaşması bazı problemleri de beraberinde getirmiştir. Finansal krizler ve sistemin sürdürülmesine dair endişeler söz konusu sistemlerin yeniden gözden geçirilmesine sebep olmuştur. Sonuç olarak, Dünya Bankası tarafından geliştirilen çok sütunlu emeklilik sistemi birçok ülke tarafından uygulanmaya başlanmıştır. İkinci sütun emeklilik sistemi, çok sütunlu emeklilik sisteminin ikinci basamağıdır. Bugün, uzayan yaşam beklentisiyle birlikte artan uzun ömürlülük riski emeklilik sistemlerinin en önemli problemlerinden birisidir. Uzun ömürlülük riski, gelecekteki ölüm ve yaşam beklentisinin belirsizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ikinci sütun emeklilik sistemini ve bu sistem üzerindeki uzun yaşam riskini tüm yönleriyle analiz etmek ve Türkiye'deki emekli aylıkları üzerindeki uzun ömürlülük riskini belirlemektir. Bu doğrultuda, emeklilik sistemleri ve bu sistemler üzerindeki uzun yaşam riski anlatılmış¸ ve ayrıca sigortalı insanların emekli olacağı varsayılan 2057 yılına ait ikinci sütun emekli aylıkları hesaplanmıştır. Hesaplamalar için Lee-Carter yöntemi ile cinsiyete özel hayat tabloları üretilmiştir. Emekli aylıkları üzerindeki uzun yaşam riskini ölçebilmek için ise Monte Carlo simülasyonuna baş vurulmuştur. Son olarak, ikinci sütun emekli aylıkları üzerindeki zaman etkisini görebilmek adına duyarlılık analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pension systems, that have had the brightest period almost all over the world after World War II, began to have some difficulties with accessing maturity times of these systems. Financial crisis and doubts about the sustainability have caused countries to revise their pension systems. Asa result, many countries have applied multi pillar pension system which was developed by the World Bank in 1994. Second pillar pension system (SPPS) is the second step of the multi pillar pension system. Today, longevity risk is one of the series problems that faced by pension systems because of the increasing life expectancies especially in the last few decades. Longevity risk refers to the uncertainty surrounding future developments in mortality and life expectancy. The aim of this study, to analyze all aspects of SPPS and longevity risk on this system, and also to evaluate the longevity risk on pensions in Turkey. For these purposes, firstly, pension systems and longevity risk are explained in detail. And then, SPPS pensions are calculated in 2057 when insured persons were assumed to retire. For pension calculations, gender specific lifetables are generated with Lee-Carter Method. Then, Monte Carlo Simulation is applied in order to measure the longevity risk on pensions. Finally, sensitivity analysis are done to see the time effect on SPPS pensions.