Bireysel hisse senedi yatırımcılarının finansal okuryazarlık düzeyi üzerine bir çalışma: İzmir örneği
A study on the financial literacy level of individual stock market investors: The case of İzmir
- Tez No: 506616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde İzmir ilindeki bireysel hisse senedi yatırımcılarının finansal okuryazarlık düzeylerini üzerine bir çalışma yapılmış, ayrıca yatırımcıların finansal davranış, finansal bilgi ve finansal tutumları ile finansal okuryazarlık ilişkileri ortaya konmuştur. 515 bireysel hisse senedi yatırımcısı üzerinde yürütülen bu çalışmada; hisse senedi yatırımcılarının finansal okuryazarlık, finansal davranış, finansal bilgi ve finansal tutum düzeyleri belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, erkeklerin finansal okuryazarlık düzeyinin kadınlarınkinden göre daha yüksek olduğunu ve cinsiyet ile finansal okuryazarlık düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, hisse senedi yatırımcısının finansal okuryazarlık düzeyi ile eğitim düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Hisse senedi yatırımcısının finansal okuryazarlık düzeyi ile portföy büyüklükleri ve hisse senedi piyasasındaki yatırım süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Hisse senedi yatırımcısının finansal okuryazarlık puanı ile finansal davranış puanı arasında, finansal okuryazarlık puanı ile finansal bilgi puanı arasında ve finansal davranış puanı ile finansal tutum puanı arasında pozitif korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the financial literacy levels of individual stock market investors in Izmir and reveal the relation between their financial behavior, financial knowledge, and financial attitudes with financial literacy. This research is conducted with 515 individual stock market investors, and the levels of financial literacy, financial behavior, financial knowledge, and financial attitude of the individual stock market investors are determined. The results show that males' financial literacy level is higher than that of females and there is a statistically significant relationship between gender and the level of financial literacy. Moreover, we show that there is a statistically significant relationship between the financial literacy level of individual stock market investors and the level of their education. There is no statistically significant relationship between the financial literacy level of individual stock market investors and their portfolio sizes and their investment period in the stock exchange market. It is shown that there is a positive correlation between financial literacy score and financial behavior score, between financial literacy score and financial knowledge score, and between the financial behavior score and the financial attitude score.