Finansal okuryazarlık ve davranışsal önyargılar: bireysel hisse senedi yatırımcısı üzerine ampirik bir çalışma
Financial literacy and behavioral bias: an empirical study on individual stock investor
  1. Tez No: 370290
  2. Yazar: SİNEM ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT LEVENT DEMİRCAN, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Psikoloji, İşletme, Economics, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmasında, yatırımcıların finansal okuryazarlık düzeyi ile finansal karar alma sürecinde etkisi altında kalabilecekleri davranışsal önyargılarının düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Ankete katılan yatırımcıların %56,54'ü yüksek düzey finansal okuryazar grubunda, %43,46'sı ise düşük düzey finansal okuryazar grubunda yer almıştır. Yatırımcıların, davranışsal önyargı düzeyini belirlemek için oluşturulan ifadelere katılma derecelerinin ortalamasının, tüm önyargılar için 3,25'in üzerinde olması, araştırmaya konu olan önyargılara sahip olma eğilimlerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Finansal okuryazarlık düzeyi yükseldikçe, aşırı iyimserlik, doğrulama ve temsiliyet önyargılarının düzeyleri de anlamlı şekilde artmakta, aşırı güven, çerçeveleme ve kayıptan kaçınma önyargılarının düzeyi ise anlamlı şekilde azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between investors' financial literacy level and behavioral biases which may affect them in the financial decision process. Survey method was employed to gather the related data. 56,54% of investors who participated in the survey, fell into in the group of the investors with a high level of financial literacy.and 43,46% into the group of the investors with a low level of financial literacy.. The mean value, which shows the investors' extent of agreement with the statements related to behavioral biases, was over 3,25 for each of the biases. This fact showed that investors had a high level of tendency to the behavioral biases which was searched in this study. When the level of financial literacy increases, the level of overoptimism, confirmation and representativeness biases increases and the level of overconfidence, framing and loss aversion biases decreases significantly.