Preserving priorities in the case of the re-placement of medical residents in Turkey
Türkiye'de tıp asistanlarının yeniden yerleştirilmesinde önceliklerin korunması
  1. Tez No: 506624
  2. Yazar: GÜNNUR EGE BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Tıpta Uzmanlık Sınavının puanlarının hesaplanmasında yapılan yanlışlığın düzeltilmesinin ardından uygulanan yeniden yerleştirme mekanizmasını inceledik. Kazanılmış hakların korunması ve kapasitelerin limitli olmasının adalet ilkesini ihlal ettiğini gözlemledik. Ayrıca, kullanılan seçim fonksiyonlarının; puan hesaplaması en başta doğru olsaydı o programa giremeyecek olan adaylara bile ekstra kontenjan açılmasına sebep olduğunu gösterdik. Bu gerekli olmayan kontenjanların açılmasını önlemek için; bir aday havuzu içerisindeki sıralaması o programın kapasitesinden düşük olan adayların asla reddedilmediği yeni bir adalet kavramı tanımladık: Kapasiteye Duyarlı Adalet (KDA). Bunun yanında, KDA-Ayarlı Modi ye Seçim Fonksiyonu'nu da tanımlayarak, bu seçim fonksiyonunun kazanılmış hakları korurken hedef kapasitelerden sapmayı en aza indiren seçim fonksiyonu olduğunu; ve bu foksiyonun Gecikmeli Kabul Algoritması ile birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkan yerleştirmelerin, programların hedef kapasitelerinden sapmayı minimize ettiğini de kanıtladık.
Özet (Çeviri)
In this paper, we analyze the re-placement mechanism used in the Examination of Specialty in Medicine in Turkey, following the correction of a miscalculation in the scores. We observe that the preservation of vested interests, together with the limited capacities lead to violation of fairness. Furthermore, we show that the choice functions create additional capacities at programs, even to those doctors, who would not get into the programs if the score calculation was correct in the beginning. In line with preventing the creation of those unnecessary capacities, we de ne a new notion of fairness, capacity respecting fairness (QRF), such that a candidate, who is ranked within the original capacity of a program among the application pool is never rejected. We also de ne a QRF-Adjusted Modi ed Choice Function for the programs, and show that it is the choice function, which minimizes the deviation from the target capacities whilst preserving the vested interests. Furthermore, we also show that the QRF-Adjusted Modi ed Choice Function induced by the Deferred Acceptance Algorithm, minimizes the deviation of the outcome from the target capacities of the programs.