Cumhuriyetten günümüze ilkokul eğitim programları ve inovatif etkisinin incelenmesi
Day-to-day primary school education programs and innovative effects from the republic
- Tez No: 506648
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eğitim, bireylerin istendik davranışlar kazandırılması amacıyla uygulanan planlı ve programlı faaliyetler bütünüdür. Eğitim sistemi ve programları günün şartlarına ve gereklerine uygun olarak geliştirilmesi ve değiştirilmesi gereken bir süreçtir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden Doküman İncelemesi (İçerik Analizi) yöntemi ile Cumhuriyetten Günümüze İlkokul Eğitim Programları ve İnovatif etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Cumhuriyet döneminin ilk programı olan 1924 programından, en son programı olan 2005 programları arasında yer alan 1926, 1936, 1948, 1968 ve 1997 programları da bu çalışma dahilinde incelenmiştir. Araştırma sonucunda eğitim programlarının inovatif etkilerinin olduğu, zamanın şartlarına ve gereklerine göre uyarlandığı görülmektedir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Kemal Atatürk'ün ve ünlü düşünür ve eğitimci John Dewey'in hazırlamış olduğu raporun doğrultusunda oluşturulan 1924 ve 1926 ilkokul eğitim programları en önemli programlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni kurulan bir Cumhuriyette gerekli olan milli birlik, laiklik ve batıya yönelme özellikleri kendisini bu programlarda göstermiştir. Ayrıca Latin harflerine geçiş ve ders adlarının Türkçeleştirilmesi o dönemlerde atılan en önemli adımlar olmuştur. Sonuç olarak her programın bir önceki programdan daha ileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Education is the whole of planned and scheduled activities that are carried out in order to gain individual behaviors. The education system and programs are process that needs to be developed and changed in accordance with the conditions and requirements of the day. In this study, it was tried to investigate the primary school education programs and their innovative effects from the Republic till today using the method of content analysis of the qualitative research methods. 1926, 1936, 1948, 1968 and 1997 programs, which were among the most recent programs of the Republic Period, the 1924 program, which was the first program of the Republican period, and the 2005 programs, which was the last program, were examined within the scope of this study. As a result of the research, it seems that education programs has innovative effects and are adapted according to the conditions and requirements of the term. In particular, 1924 and 1926 programs for primary education created by the report prepared by the Republic of Turkey's founder Kemal Ataturk and the famous philosopher and educator John Dewey emerge as the most important programs. The national unity, secularism and orientation to the west required in a newly established Republic showed itself in these programs. In addition, the transition to the Latin alphabet and making the courses' names in Turkish were the most important steps taken in those times. As a result, each program seems to be more advanced than the previous one.