Technology and content integration in language classes in a vocational high school
Meslek lisesindeki İngilizce derslerinin teknoloji ve içerik ile bütünleştirilmesi
  1. Tez No: 506649
  2. Yazar: EBRU ATADİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNİZİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma teknoloji ve içerik ile bütünleşik yabancı dil derslerinin öğrencilerin içerik ve yabancı dil alanlarındaki başarısına etkisini araştırmaktadır. Yapı iskeleleriyle donatılmış beş adet etkileşimli elektronik kitap, teknolojiyi anlamlı bir şekilde bütünleştirmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Ayrıca Quintana ve diğerleri (2004) tarafından önerilen yapı iskelesi oluşturma ilkeleri benimsenerek tasarlanan malzemelerin etkililiği de araştırılmıştır. Çalışma, bir deney ve kontrol grubunu oluşturan 36 katılımcıyla uygulanmıştır. Kontrol grubunda ders kitabı odaklı dersler işlenirken, deney grubunda araştırmacı tarafından oluşturulan teknoloji ve içerik ile bütünleşik yabancı dil malzemeleri kullanılmıştır. Yabancı dil başarısı ünite sınavı ve dil sınavı olmak üzere iki testle ölçülürken, içerik bilgisi Türkçe ve İngilizce içerik testleriyle ölçülmüştür. Veri analizleri deney grubunun içerik testlerinde kontrol grubunu anlamlı bir şekilde geçtiğini göstermektedir. Deney grubundaki öğrencilerin dil testinde kontrol grubundakilerden anlamlı bir şekilde daha üstün olmamasına rağmen ünite testinde ve tek ortak görev olan tarif yazma aktivitesinde daha iyi sonuçlar elde ettikleri gözlemlenmiştir. Bu tez, sonuçları literature dayandırarak tartıştıktan sonra, meslek liselerindeki düşük dil başarısına bir çözüm bulmak isteyen öğretmenler, araştırmacılar ve eğitimde karar verici rolünde olan kişilere öneriler barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This exploratory study investigates the effectiveness of technology and content integration in a foreign language class on students' content and language mastery in a vocational high school. The study was carried out in a real classroom setting with an experimental and a control group (n=36). The experimental group followed a syllabus with technology and content integrated materials designed by the researcher whereas the control group used regular textbook-based instruction. Interactive e-books equipped with scaffolds were designed and developed by the researcher based on scaffolding design guidelines for educational software. Technology integration was planned thematically around a unit from the English language curriculum, and content-based activities were employed with educational mobile applications, such as augmented reality, and web-based applications, such as digital storytelling. The language achievement was evaluated with a unit exam and a language test while the content knowledge was measured with content tests in English and in Turkish. The results showed that the experimental group significantly outperformed control group in content tests. Although the experimental group did not perform better than the control group in the language test, they outperformed the latter in the unit exam and in a writing task. Implications for research and practice are discussed and recommendations are offered for the teachers, researchers, and policy makers seeking solutions for the low foreign language achievement in vocational high schools.