Biyosensör uygulamaları için yüzey plazmon rezonans deneysel sisteminin oluşturulması
Establishment of the surface plasmon resonance experimental system for biosensor applications
  1. Tez No: 506650
  2. Yazar: SAADET HANÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Elektro-optik altyapısına sahip bir konu olan yüzey plazmon rezonans (SPR), moleküler düzeydeki etkileşimleri herhangi bir etiketleme olmadan tespit eden bir tekniktir. Yüzey plazmon rezonans sensörleri, hassasiyeti ve sonuçların gerçek zamanlı elde edilmesi açısından öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Kretschmann konfigürasyonuna dayalı prizma tabanlı bir yüzey plazmon rezonans sistemi deneysel olarak tasarlanmıştır. Sistemde altın ince film üzerinde kırılma indeksi değişimleri incelenerek sonuçlar elde edilmiştir. Deneysel sistemin kontrolü ve verilerin işlenmesi için Labview programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surface plasmon resonance (SPR), a subject with electro-optical background is a technique that detects interactions at the molecular level without any lebeling. Surface plasmon resonance sensors come to fore in terms of accuracy and real-time results. In this study, a prism-based surface plasmon resonance system based on the Kretschmann configuration was experimentally established. In the system, the refractive index changes on the gold thin film were examined and the results were obtained. The Labview program was used to control the experimantal system and process the data.