Kayseri Kadir Has Stadyumu'nda zemin kompaksiyonunun konumsal ve zamansal değişiminin belirlenmesi
Assessment of spatial and temporal variabilty of ground compaction in the Kayseri Kadir Has Stadium
  1. Tez No: 506652
  2. Yazar: METİN BİRADEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Kayseri Kadir Has Stadyumu sahasında özellikle futbolcu trafiği sebebiyle oluşan toprak sıkışması probleminin boyutunu belirlemek, toprak sıkışmasına etki eden toprak özellikleri değerlendirmek ve toprak sıkışmasının yersel dağılım haritasını oluşturmak amacıyla ile yürütülmüştür. Toplam 7.140 m² alana sahip çalışma sahasında kuzey-güney ve doğu-batı yönlerinde 11 m aralıklarla gridler oluşturulmuş ve gridlerin kesişim noktalarında; yüzey sertliği ölçülüp, 0-10 cm derinlikten toplam 77 noktadan sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz dönemleri olmak üzere 4 dönem ölçüm yapılmıştır. Ölçüm sahası toprağı kumlu tekstüre sahiptir. Alınan toprak örneklerinde toprak nemi, hacim ağırlığı (HA), kum, kil ve silt içeriği belirlenmiştir. En yüksek değişkenlik nem ve en düşük değişkenlik HA olmuştur. Toprak sertlik değerleri 4.06 ile 7.62 arasında değişmiş ve ortalama 6.05 olarak belirlenmiştir. Ölçüm alanında yüzey sertliği, nem, HA, silt, kil ve kum küresel model ile toprak sıcaklık ise Gaussian model ile tanılanmıştır. Kriging interpolasyon tekniği kullanılarak dağılım haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for determining soil compaction due to football traffic in the Kayseri Kadir Has Stadium, for evaluating soil properties affecting on soil compaction and for preparing distribution maps of soil compaction. . The study area with a total area of 7.140 m² was grided 11 m intervals in the north-south and east-west directions.At each intersectionof the grid system, surface hardness was measured and 77 surface soil samples from 0-10 cm were collected at autumn, winter, spring and summer seasons. The texture of the soil is sandy.. In soil samples, soil moisture content , bulk density (HA), sand, clay and silt contents were determined. The highest variability was obtained for soil moisture and the lowest for HA. Soil hardness values ranged from 4.06 to 7.62 with an average of 6.05. Surface hardness, soil moisture HA, silt, clay and sand were fit tospherical model and soil temperature to the Gaussian model. Distribution maps were prepared using Kriging interpolation technique.