Çocuğu kaynaştırma öğrencisi olan ve normal gelişim gösteren annelerin aile yaşam kalitelerinin farklı demografik değişkenler açısından incelenmesi
Examining family life quality of mothers whose children are inclusive students and make normal progress in terms of different variables
- Tez No: 506671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA ÇIKILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, normal gelişim gösteren çocuklara sahip anneler ile çocukları kaynaştırma eğitimine devam eden annelerin aile yaşam kalitelerini incelemektir. Ayrıca normal gelişim gösteren çocukların anneleri ile çocuğu kaynaştırmaya öğrencisi olan annelerin arasında aile yaşam kalitesi değişkeni bağlamında karşılaştırma yapmak çalışmanın diğer amacıdır. Araştırma betimsel desen kullanılmıştır. Araştırma amacına uygun olarak kaynaştırma eğitimine devam eden bireylerin anneleri ve çocuğu normal gelişim gösteren çocukların anneleri katılmıştır. Veri setini çocuğu kaynaştırma öğrencisi olan 250 anne ve çocuğu normal gelişim gösteren 231 anne katılmış toplamda 481 anne doldurmuştur. Bu çalışmadaki veriler öğretmenlik mesleğini sürdürdüğüm Muğla ili genelinde toplanmıştır. Araştırmada, veriler 'Sosyo-Demografik Bilgi Formu', 'Kaynaştırmaya İlişkin Güçlükler Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. 'Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği (BCAYKÖ) – [ Beach Center Family Quality of Life Scale (BCFQOLS)]' ile toplanmıştır. Orijinal ölçek, Hoffman, vd. (2006) tarafından, gelişimsel yetersizliği olan çocuklara sahip ailelerin aile yaşam kalitesini belirlemek amacıyla geliştirilmiştir. Türk kültürüne uyarlama çalışmaları Meral (2011) tarafından yapılmıştır. Ölçeğin Türkçe uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Meral ve Cavkaytar (2013) tarafından gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS 22 ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; çocuğu kaynaştırma öğrencisi olan ve normal gelişim gösteren annelerin aile yaşam kaliteleri puanları 'annelerin yaş, medeni durum, eğitim durumu, aylık gelir, çocuk sayısı, yaşadıkları yer, eşlerinin yaşı, eşlerin eğitim durumu, eşlerin çalışma saati, çocuklarının eğitim kademesi, çocuklarının sınıf seviyesi' değişkenlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Çocuğu kaynaştırma öğrencisi olan annelerin ise kendi aralarında aile yaşam kalitesi puanları 'yaş, medeni durum, çocuklarının yaşı, çocuklarının cinsiyeti, çocuklarının eğitim kademesi' değişkenlerine göre farklılaşmadığı, buna karşın 'annenin eğitim durumu, haneye giren aylık gelir, çocuk sayısı, yaşanılan yer, çocuklarının yetersizlik türü, çocuklarının destek eğitim alması ve rehabilitasyon merkezine gitmesi' değişkenlerine göre farklılaştığı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, alan yazındaki bulgular dikkate alınarak aile yaşam kalitesi kapsamında, başka araştırma ve uygulamalara da yol gösterecek bağlamda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the family life quality of mothers with inclusive students and mothers with children making normal progress. Moreover, it also aims to compare these mothers regarding family life quality variable. This study conducted through descriptive design. Mothers whose children receive inclusive education and mothers whose children make normal progress participated in the study. 250 mothers with inclusive students and 231 mothers with normally developing children filled in the data set. Data were collected in Muğla province where I'm working as a teacher. Data were collected through 'Socio-Demographic Information form' and 'Scale for Difficulties Regarding Inclusion'. 'Beach Center Family Quality of Life Scale (BCFQOLS)' originally developed by Hoffman et al., (2006) in order to identify the family life quality of families with developmental deficiencies was also used. The scale adapted to Turkish culture by Meral (2011). The reliability and validity study of the scale was conducted by Meral and Cavkaytar (2013). Data were analyzed via SPSS 22. The results of the study showed that family life quality of mothers with inclusive students and mothers with normal students didn't differ regarding age, marital status, education level, monthly income, number of children, the city they live in, age of their husbands, education level of their husbands, working hours of their husbands and the grade of their children. It was also found that mothers with inclusive students didn't differ among themselves regarding age, marital status, age of their children, gender of their children, and grade of their children. However, they differ regarding education level of mothers, monthly income, number of children, the city they live in, disability type of their children, their children's receiving support education and going to rehabilitation centers. The results of the study were discussed in the light of the results of the former studies to guide to other studies and implementations regarding family life quality