Türk güverte zabitlerinde örgütsel sessizlik ve tükenmişlik arasındaki ilişki
The relationship between organizational silence and burnout syndrome on the Turkish deck officers
- Tez No: 506700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Güverte zabitleri gemilerin örgütsel yapısı içerisinde geminin sevk ve idaresinden birinci derece sorumlu kişilerdir. Denizcilik mesleğinde gemi işletme kısmı, her yönüyle zor ve farklı olan gemi yaşantısı ve bu yaşantıda olan gemi adamlarından oluşmaktadır. Günümüzde çalışanlar için sessizlik ve tükenmişlik olguları büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Gemi adamları; çalışma yaşantısında bir çok sorunla karşılaşmaktadırlar, fakat bu sorunların başında en çok fiziksel şartların zorluğu ve psikolojik etmenler gelmektedir. Gemilerin genel işletme ve idare sistemi içerinde ortaya çıkan hiyerarşik çalışan yapısı da, gemi adamlarında örgütsel sessizlik ve tükenmişliğe neden olan diğer önemli bir durumdur. Denizcilik sektörü içerisinde bulunan bazı gemilerde hiyerarşik yapının aşırı derecede katı olması çalışanların fikirlerini ve düşüncelerini açık bir şekilde ifade etmesine önemli derecede engel olmakta ve bu çalışma ortamında bulunan personelin daha çabuk ve kolay bir şekilde sessizlik ile tükenmişlik olguları ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, ilk olarak kavramsal çerçeve içerisinde denizcilik ve gemi adamları hakkında kısa bir bilgi verilmiş olup sonrasında farklı meslek dallarında daha önceden yapılan çalışmaların taraması yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde örgütsel sessizlik ve tükenmişlik kavramları incelenmiş; her iki kavramın çalışanlarda ve örgütlerde ortaya çıkarabilecekleri problemler irdelenmiştir. Alan araştırmasının yapıldığı bölümde güverte zabitlerine anket çalışması uygulanmış, anket sonucu elde edilen veriler SPSS 16.0 programında analiz edilmiştir. Anket sonuçlarına tükenmişlik alt boyutları, örgüt içi sessizlik yapısı ve tükenmişlik ile sessizliğin arasındaki ilişkiyi tespit etmeye yönelik farklı testler uygulanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde yapılan alan araştırmasının verileri değerlendirilerek Türk Güverte Zabitlerinde örgütsel sessizlik ve tükenmişliğin engellenmesine yönelik çözüm yolları ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Deck officers are primarily responsible for the management and administration of ships within the organizational structure of the vessels. In the maritime profession, the division of the ship is made up of shipmen who are different and different from each other in every direction. Nowadays, silence and burnout for the workers are causing big problems. Seafarers; they encounter many problems in their working life, but the most important of these problems is the difficulty of physical conditions and psychological factors. The hierarchical working structure of the ships in the general operation and management system is also another important condition that causes organizational silence and exhaustion in the seafarers. Some ships within the maritime industry are at an extreme level in the hierarchical structure, which prevents them from expressing their ideas and thoughts clearly and causes the personnel in this working environment to encounter silence and exhaustion phenomena more quickly and easily. In this study, firstly brief information about maritime and seafarers was given within the conceptual framework, followed by the screening of previous work in different professions. In the third part of the study, the concepts of organizational silence and burnout were examined; the problems that both concepts can reveal in employees and organizations are examined. The questionnaire was applied to the deck officers in the field where the field survey was conducted and the results obtained from the questionnaire were analyzed in the SPSS 16.0 program. Different tests were applied to the results of the survey to determine burnout sub-dimensions, intra-organizational silence structure and the relationship between burnout and silence. In the conclusion of the study, the results of the field research conducted were evaluated to find solutions and suggestions for preventing the organizational silence and burnout in the Turkish Deck Officers.