Vitamin D varlığında ve yokluğunda takrin ile Cd (II) ve Zn (II) iyonları arasındaki etkileşimin voltametrik incelenmesi
Voltammteric investigation of the interaction between tacrine and Cd (II) and Zn (II) ions in the presence and absence of vitamin D
  1. Tez No: 506701
  2. Yazar: EBRU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan asetilkolinesteraz inhibitörlerinden biri olan takrinin, Cd (II) ve Zn (II) iyonları ile etkileşimi vitamin D (D3 vitamini) varlığında ve yokluğunda incelenmiştir. Bunun için optimum pH olarak Britton-Robinson tamponunda pH değeri 5,0 olarak belirlenmiştir. Araştırmada, voltametrik yöntemler (kare dalga voltametrisi ve dönüşümlü voltametri) ile bu yöntemlere destekleyici olarak ultraviyole görünür bölge spektroskopi (UV-GB) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında destek elektrolitin pH'si, tarama hızı ve frekansın, takrinin pik akımı ve pik potansiyeli üzerine etkisi voltametrik olarak incelenmiştir. Daha sonra takrinin vitamin D ile etkileşimi asidik (pH 5,0), nötral (pH 7,0) ve bazik (pH 9,0) ortamlarda incelenmiştir. Son olarak, pH 5,0'da takrinin Cd (II) ve Zn (II) iyonları ile etkileşimi hem vitamin D yokken, hem de varken voltametrik olarak araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar pH 5,0'da takrin ile Cd(II) ve Zn (II) iyonları arasında, vitamin D yokluğunda ve varlığında etkileşim olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda asidik, nötral ve bazik ortamlarda takrin ile vitamin D arasında da bir etkileşim olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the interaction of tacrine, one of the acetylcholinesterase inhibitors used in the treatment of Alzheimer's disease, with Cd (II) and Zn (II) ions has been investigated in the presence and absence of vitamin D (vitamin D3). For this, the pH value in the Britton-Robinson buffer was set at 5.0 as the optimum pH. In this study voltammetric methods (square wave voltammetry and cyclic voltammetry) were used together with ultraviolet visible region spectroscopy (UV-Vis) method as a support. In the first phase of the study, the effect of the pH of the supporting electrolyte, the scan rate and frequency on the peak current and peak potential of tacrine was investigated by voltammetry. Then the interaction of tacrine with vitamin D was investigated in acidic (pH 5.0), neutral (pH 7.0) and basic (pH 9.0) media. Lastly, the interaction of tacrine with Cd (II) and Zn (II) ions at pH 5.0 was investigated both in the absence and presence of vitamin D using voltammetry. Studies have shown that there is interaction between tacrine and Cd (II) and Zn (II) ions in the absence and presence of vitamin D at pH 5.0. At the same time, there was also an interaction between tacrine and vitamin D in acidic, neutral and basic media.