Tiroidektomide komplikasyon gelişimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve risk değerlendirmesi çalışması
Determination of the factors affecting complication of thyroidectomy and risk evaluation study
  1. Tez No: 506710
  2. Yazar: DENİZ TİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TANJU TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Günümüzde tiroidektomi sonrası en sık görülen komplikasyonlar hipoparatiroidi, sinir hasarı ve kanamadır. Cerrahi tekniğin gelişmesiyle birlikte mortalite oranları yok denecek kadar azalmıştır, buna karşın morbidite oranları yüksektir ve bu durum hastaların hayat kalitesini ciddi anlamda etkilemektedir. Bu çalışma ile; tiroid cerrahisi yapılan hastaların preoperatif risk faktörleri ve ameliyat sonrası komplikasyonlarını retrospektif olarak değerlendirip, komplikasyon gelişimine etki eden nedenlerin belirlenmesini amaçladık. Böylece ameliyat öncesi değerlendirme ile prospektif risk değerlendirmesinin uygulanabilirliği ve riskli hasta grubunun belirlenmesi hedeflenmiştir. GEREÇ-YÖNTEM: 2013 Aralık ile 2017 Mayıs tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (S.B.Ü.) Ankara Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Meme-Endokrin Cerrahi Kliniği'nde tiroidektomi ameliyatı yapılan bütün hastaların demografik ve klinik verileri retrospektif olarak tarandı, 1767 hasta çalışmaya dahil edildi. PASW Statistics 18 yazılım programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: The most common complications after thyroidectomy today are hypoparathyroidism, nerve injury and bleeding. Along with the development of the surgical technique, mortality rates have been reduced to the point of being eliminated, while the morbidity rates are high. This situation afects the patients life-quality negatively. With this work; the applicability of prospective risk assessment with preoperative evaluation and the identification of risk group of patients were aimed. MATERİALS AND METHODS: Between December 2013 and May 2017, at Health Siences University Ankara Numune Health Practice and Research Center Breast-Endocrine Surgery Clinic, demographic and clinical data of all patients undergoing thyroidectomy were retrospectively screened and 1767 patients were included. PASW Statistics 18 software program was used.