80 yaş ve üzeri akut koroner sendrom ile başvuran hastalarda hastane içi mortalite belirteçleri
- Tez No: 506711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL ÇAĞIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, akut koroner sendrom (AKS) ile başvuran 80 yaş ve üzeri hastalarda, invaziv tedavi ile medikal tedavinin mortalite açısından karşılaştırılması ve mortaliteye etki eden diğer faktörlerin saplanması amaçlanmıştır. Hastaların yaş, cinsiyeti, geliş şikayetleri, klinik prezentasyonu, laboratuvar değerleri, AKS için mevcut risk faktörleri, komorbiditeleri, EKG ve transtorasik ekokardiyografi bulguları, mevcut verilerle hesaplanmış olan TIMI risk skorlama sonuçları, vital parametreleri (kan basıçları ve nabız hızları) Killip evreleri, tercih edilen tedavi seçeneği, şayet girişimsel tedavi seçildiyse sorumlu lezyonu ve lezyon özellikleri, tedavi sonrası ek tedaviler, hastane içi gelişen komplikasyonlar ve tüm bunların mortaliteye olan etkisi değerlendirildi. Çalışmamızda mortalite oranı %11'di. Hastaların yaş ortalaması 84,4 yıl olup, %56,8 erkekti. Yaş ve cinsiyetin mortalite oranı ile arasında ilişkiye rastlanmadı. STEMİ'lı hastalarda mortalite oranı daha yüksekti . DM ve KY'si olan hastalarda mortalite oranı yüksekti. Mortal seyreden hastaların; sistolik, diastolik tansiyon ve nabız değerleri daha düşüktü, mortaliteyle anlamlıydı . Mortal seyreden hastaların TIMI ve Killip skorları yüksek, EF'leri düşük saptandı . Mortal seyreden hastaların KY sıklığı yüksek saptandı . Mortal seyreden hastaların medikal tedavi oranı yüksekti.Koroner anjiografiye alınan hastalarda sorumlu lezyon, lezyonun lokalizasyonu, kalsifikasyon olması ve bifürkasyon lezyonu varlığı ile mortalite arasında ilişkiye rastlanmadı. Mortalite ile invazif girişim sonrası verilen tedavi arasında ilişki saptanmadı. Mortal seyreden hastalarda komplikasyon oranı yüksek saptandı. Mortalitenin HGB, PLT, AKŞ, total kolesterol, LDL ve trigliserit düzeyi açısından farklılık saptanmadı. Yaşayan hastalarda HDL düzeyi, eksitus olan hastalarda ise kreatinin ve troponin düzeyi anlamlı olarak yüksek saptandı. Sonuç olarak, 80 yaş ve üzeri hastalarda mortaliteye birçok faktör etki etmektedir. Bu hasta grubunda invaziv girişimin mortalite oranı daha düşük olduğu için, tedavi protokolüne karar verilirken mümkün olduğunca invaziv girişim yönünde davranmak uygundur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the mortality of medical treatment with invasive treatment and other factors affecting mortality in patients aged 80 years and over who were referred to acute coronary syndrome (ACS). ECG and transthoracic echocardiographic findings, current TIMI risk scoring results, vital parameters (blood pressure and pulse rates), Killip grades, preference of patients, age, gender, arrival complaints, clinical presentation, laboratory values, risk factors for ACS, comorbidities, ECG and transthoracic echocardiographic findings the choice of treatment, if the interventional treatment was chosen, the responsible lesion, additional treatments after the treatment, intra-hospital complications and all of these were evaluated for mortality. The mortality rate in our study was 11%. The mean age of the patients was 84.4 years and 56.8% of them were male. No association was found with age and gender mortality rate . The mortality rate was higher in patients with STEMI. The mortality rate was higher in patients with DM and HF. Patients with mortal progression; systolic, diastolic blood pressure and pulse rate were lower, meaning mortality. TIMI and Killip scores were high and EF values were low in patients with mortality. Patients with mortality were found to have a high CI. The rate of medical treatment for patients with mortality was high. No association was found between the lesion responsible, localization of the lesion and calcification. There was no relationship between mortality and the treatment given after invasive procedure. Complication rates were high in patients with mortal disease. There was no difference in the levels of HGB, PLT, total cholesterol, LDL and triglyceride levels of mortalitene. HDL level was found to be high in living patients on the other hand creatinine and troponin level was found to be high in patients with exits. In conclusion, many factors affect mortality in patients 80 years and over. Since the incidence of mortality in invasive procedures is low in these patients, it is advisable to treat patients with invasive procedures prophylactically when the treatment protocol is decided.