Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı erişkinlerde; belirti profili, belirti şiddeti, çalışma belleği, yakın ilişkilerde işlevsellik düzeyinin birbiri ile ilişkisinin incelenmesi
Adult attention deficit and hyperactivity disorder: Relationship between symptom profile, symptom severity, romantic functioning and working memory
  1. Tez No: 506709
  2. Yazar: NUR ÖZTÜRK KAYATURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ÖZGEN HERGÜL, DOÇ. DR. UMUT MERT AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanılı bireylerde çalışma belleği (ÇB) ve yakın ilişkilerde işlevsellik düzeyinin incelenmesi; belirti profili, belirti şiddeti, ÇB ve yakın ilişkilerde işlevsellik düzeyinin birbiri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Ayaktan izlemi yapılan DEHB tanılı 59 hasta ve 53 sağlıklı kontrol olmak üzere 112 olgu çalışmamıza dahil edilmiştir. DEHB tanılı hastalara ve sağlıklı kontrollere sosyodemografik ve klinik veri formu, çok boyutlu ilişki ölçeği (ÇBİÖ) ve WAIS sayı menzili alt testi uygulanmıştır. DEHB tanılı hastaların şimdiki ve çocukluk çağı belirtileri; Wender-Utah derecelendirme ölçeği ve erişkin dikkat eksikliği ve hiperaktivite ölçeği ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: It is aimed to investigate; presence of impairments in dimensions of close relationships and working memory (WM) as well as relationships between symptom profile, symptom severity, WM and romantic functioning in adults with attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD). METHOD: 59 patients with ADHD who has followed in outpatient clinic and 53 healthy control were included in this study. Patients and controls assesed with sociodemographic and clinic data form, the multidimensional relationship questionnaire (MRQ) and WAIS backward digit span (BDS) subtest. Current and childhood ADHD symptoms evaluate with adult attention deficit and hyperactivity scale and Wender Utah rating scale.