Sigara içen doktorlarda yetişkin tip dikkat eksikliği ve hipraktivite bozukluğunun değerlendirilmesi
Evalutin of adult type attention deficit and hiperactivity disorder in smoking doctors
  1. Tez No: 506714
  2. Yazar: TOLGA KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. TEVFİK TANJU YILMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) sigara kullanımının genel toplumdan daha yaygın olduğu ve sigara bırakma konusunda daha büyük sıkıntıların yaşandığı bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu çalışmanıın amacı Tepecik Eğitim ve Araştırma hastanesinde çalışan sigara içen doktorlarda yetişkin tip DEHB sıklığını Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yetişkin tip DEHB kendi bildirim ölçeği ile değerlendirmek ve DEHB'nu ortaya çıkaran ortak mekanizmalar nedeniyle sigara bıraktırmada DEHB tanı ve tedavisinin yerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde araştırma süresince (Kasım 2017 – Haziran 2018) çalışmış ve çalışmakta olan sigara içen doktorlar ve sigara içmeyen kontrol grubu doktorlardan dahil edilmiştir. Araştırma süresince toplam 126 doktora DSÖ'nün 18 sorudan oluşan yetişkin tip DEHB kendi bildirim ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS Statistical Package® 24.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Attention Deficity and Hiperactivity Disorder (ADHD) is a disease known to be in which cigarette use is more prevalent than the general population and some difficulties with smoking cessation. The aim of this study is to emphasize the importance of diagnosis and treatment of ADHD in smokers working in the Tepecik Training and Research Hospital by assessing the frequency of adult type ADHD with World Helth Organisation's (WHO) own reporting scale of adult type ADHD and because of the common mechanisms that cause ADHD, determine the importance of diagnosis and treatment of ADHD in cigarette cessation. Materials and Methods: Smokers and non-smoking control groups who worked and were working at İzmir Tepecik Training and Research Hospital during the study period (November 2017 - June 2018) were included in the study. During the study, own reporting scale of adult ADHD consisting of 18 questions of WHO aplied to a total of 126 doctors. The obtained data were analyzed using the SPSS Statistical Package® 24.0 package program.