Tiroit cerrahisinde intraoperatif nöromonitörizasyon kullanımının avantajları ve dezavantajları
Advantages and disadvantages of using intraoperative neuromonitorization in thyroid surgery
- Tez No: 506713
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Tiroit cerrahisinde intraoperatif nöromonitörizasyon (IONM) kullanımının artmasının en önemli nedeni, başta reküren larengial sinir (RLS) yaralanması olmak üzere tiroidektomiye bağlı görülen komplikasyonlardır. Kliniğimizde IONM kullanarak yaptığımız tirodektomilerde IONM kullanımın avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2016 Haziran ve 2017 Haziran ayları arasındaki 1 yıllık sürede Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde aralıklı IONM kullanılarak yapılan tiroidektomi olgularını incelenmiştir. Bulgular ameliyat esnasında doldurulan formlardan retrospesifik olarak elde edilmiştir. Hastaların dosyalarından yaş, cinsiyet, uygulanan cerrahi yöntem ve ameliyat süreleri elde edildi. Preoperatif laboratuar parametrelerinden TSH, T3 ve T4 değerleri kaydedildi. Preoperatif boyun ultrasonografisindeki en büyük nodül çapları kaydedildi. Disseke edilen her bir vagus ve RLS'nin IONM'den elde edilen V1, V2, R1 ve R2 değerleri belirlendi. Hastaların ses kalitesi postoperatif uyanma esnasında, 1. gün, 2. gün ve 15. gün işitsel olarak değerlendirildi. Patoloji sonuçları incelendi. Tüm bu verilerin ortalama, ortanca, minimum, maksimum değerleri saptandı. Mann Whitney U, Student T, Wilcoxon, Eşleştirilmiş T ve Spearman korelasyon testleri kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 34 hastanın 5'i erkek ve 29'u kadındır. Toplam 61 sinir explorasyonu gerçekleştirilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 43.85±13,86'tür. 34 hastanın sadece 1'inde geçici ses kısıklığı olmuştur. Kalıcı RLS hasarı görülmemiştir. Ameliyat süreleri ortalaması 77.68±17,04 dakikadır. TSH ortalaması 1.55; T3 ortalaması 3.14 ve T4 ortalaması 1.48'dir. Opere edilen olguların toplam % 26.4'ü karsinom tanısı almıştır. Operasyonda vagus ve RSL'nin rezeksiyon öncesi ve rezeksiyon sonrası sinyal değerlerinde sağ ve sol tarafların karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmamıştır. V1, R1, V2 ve R2 sinyalleri ile TSH, T3, T4 değerleri, nodül çapı ve patoloji sonuçları arasında ise istatistiksel olarak zayıf ve anlamsız ilişki saptanmıştır. iii Sonuç: IONM kullanılarak tiroidektomi uyguladığımız vakalarda kalıcı ses kısıklığı gibi önemli bir komplikasyonun olmaması IONM'un tiroit cerrahisinde kullanılması önemini ortaya koymuştur. RLS hasarını önlemede sinirin görsel olarak ortaya konmasının altın standart yöntem kabul edilmesine rağmen; sinirin anatomik varyasyonları, malign ve nüks vakalarda olduğu gibi görsel olarak bulmanın zor olduğu durumlarda, IONM'un sinirin yerini tespit etmede avantajları olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Aim: The complications due to thyroidectomy, mainly recurrent laryngeal nerve (RLS) injury is the most important reason for the increased use of intraoperative neuromonitoring (IONM) in thyroid surgery. We aimed to evaluate the advantages and disadvantages of using IONM in thyrodectomies using our IONM in our clinic. Material and Methods:: In this study, thyroidectomy cases were investigated by intermittent IONM, performed in Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital between June 2016 June and 2017. This datas were retrospectively obtained from the filled forms during the operation. Age, gender, applied surgical method and operation times were obtained from the patients' files. TSH, T3 and T4 values of the patients were recorded in the preoperative period. The largest nodule diameters were recorded on preoperative neck ultrasonography. The values of V1, R1, V2, and R2 obtained from the IONM were determined for each vagus and RLS in the dissection period. The sound quality of the patients was assessed audiologically during postoperative wake-up on day 1, day 2 and day 15.The pathology results have been examined. Mean, median, minimum, maximum values of all these data were determined. 34 patients were included in the study. Five of patients were male and 29 were female. The mean of age of the patients were 43,85±13,86 years. Only 1 of 34 patients had transient dysphoni. Permanent damage of RLN was not shown. The mean duration of surgery time was 77.68±17,04 minutes. The mean of TSH values were 1.55; mean of T3 values were 3.14, mean of T4 values were 1.48. We found the carcinom rates about % 26.4 in this study. There was no statistically significant difference between the left and right sides of vagus and RSL signal values before-after resection in the operations. Statistically weak and nonsignificant correlation was found between V1, R1, V2 and R2 signals and TSH, T3, T4 values, nodule diameter and pathology results. Conclusion: IONM's use in thyroid surgery has proven its importance because when we use thyroidectomy using IONM there were no significant complications, such as permanent dysphoni. Although the gold standard method to prevent of the RLS v damage is considered of visualizing the nerve, we have found that the IONM has advantages in locating the nerves when the anatomical variations of the nerve are difficult to visually find, such as in cases of malignancy and recurrence.