Alveolar recruitment manevrası ve ekspiryum sonu pozitif havayolu basıncının ventilasyon ve hemodinamik parametreler üzerine etkileri
  1. Tez No: 506724
  2. Yazar: KADİR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Laparoskopinin cerrahide kullanılmaya başlamasıyla beraber kolelitiyasis ve safra kesesi hastalıklarının cerrahi tedavisinde laparoskopik kolesistektomi altın standart olarak benimsenmiştir. Genel anestezi sırasında mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda bir çok etken akciğerlerde gaz değişiminde bozukluğa yol açarak oksijenlenmeyi bozabilir. Pnömoperitonyuma bağlı intraabdominal basınç artışı sonucu fonksiyonel rezidüel kapasite ve akciğer kompliyansının azalması ile atelelektazi gelişimi gibi faktörler solunum sistemini etkileyerek gaz değişimindeki bozukluğu daha belirgin hale getirebilir. Bu çalışmanın amacı; Laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçiren hastalarda Alveolar ''Recruitment'' manevrası ve PEEP uygulamalarının solunum mekanikleri, hemodinamik parametreler ve oksijenlenme üzerine etkisini araştırmaktır. Retrospektif yapılan bu çalışmada; Laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirmiş 18-65 yaş arası, ASA (American Society of Anesthesiolgy) I ve II grubundan VKİ < 50 olan 60 hasta incelendi. GRUP R: Recruitment manevrası uygulanan grup (n:20). Standart anestezi yönetimine ilaveten insüflasyondan 5 dk sonra ve desüflasyondan 5 dk sonra olmak üzere intraoperatif 2 kez ''Recruitment'' manevrası uygulanmıştır. GRUP P: PEEP uygulanan grup (n:20). Orotrakeal entübasyon sonrası 8 cmH2O PEEP uygulanmıştır. GRUP K: Kontrol grubu (n:20) (Recruitment / PEEP uygulanmayan hastalardan oluşan grup). Bu gruba ''Recruitment'' manevrası yapılmamıştır ve PEEP uygulanmamıştır. Tüm hastaların vital bulguları (sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı, kalp tepe atımı, oksijen satürasyonu) ve tepe inspiratuar basınç ile plato basıncı değerleri operasyon masasına alındıktan sonra 5 dk aralıklarla kayıt edildi. Her üç gruptaki hastalardan insüflasyondan 5 dk sonra ve desüflasyondan 5 dk sonra olmak üzere iki kez intraoperatif arter kan gazı incelemesi yapıldı. Her üç gruptaki hastaların statik ve dinamik kompliyans değerleri insüflasyondan 5 dk sonra ve desüflasyondan 5 dk sonra olmak üzere kayıt edildi.Bu çalışmada; Grup R'de diğer gruplara göre PaO2 anlamlı yüksek saptandı. Grup K ile kıyaslandığı zaman Grup P'de PaO2 değerleri anlamlı yüksek bulundu. PaCO2 değerleri arasında gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Her üç grupta da pnömoperitonyum ile birlikte tepe inspiratuar basınçlarda yükselme saptandı. Grup R'de bazal seviyelere en yakın basınç değerleri saptandı. Grup P' de indüksiyon sonrası statik ve dinamik kompliyans değerleri desüflasyon sonrası değerler ile karşılaştırıldığında % 15 oranında , Grup K'da ise % 20 oranında statik ve dinamik kompliyans değerlerinde düşüş saptandı. Grup R'de ise statik ve dinamik kompliyans değerlerinde indüksiyon sonrası döneme göre % 5 oranında artma saptandı. Literatüre bakıldığında ''Recruitment'' manevrası ile akciğer kompliyans değerleri genelde bazal değerlere dönerken, bizim çalışmamızda pnömoperitonyuma rağmen statik ve dinamik kompliyans değerlerinde artma saptandı. Grup R'de 4 hastada, Grup P'de 2 hastada, Grup K'da ise 3 hastada hipotansiyon meydana geldi, sıvı tedavisi ve efedrin uygulaması ile kısa sürede giderildi. Hastalarda bunun dışında herhangi bir olumsuz durum veya komplikasyon yaşanmadı. Bu çalışmadan elde edilen verilere dayanarak laparoskopik cerrahi girişimlerde PEEP uygulamasına ''Recruitment'' manevrası eklenmesi, solunum mekaniği ve arter kan gazı değerlerinin iyileştirilmesinde etkili bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic cholecystectomy has been adopted as the gold standard in the surgical treatment of cholelithiasis and biliary cirrhosis with the introduction of laparoscopic surgery. Many factors in mechanical ventilation during general anesthesia can lead to impairment of oxygen exchange in the lungs. Factors such as pneumoperitoneum associated functional residual capacity and reduced pulmonary compliance and atelectasis may affect the respiratory system and may make gas exchange disorder more prominent. The purpose of this study is; To investigate the effects of Alveolar Recruitment and PEEP on respiratory mechanics, hemodynamic parameters and oxygenation in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. In this retrospective study; Sixty patients aged 18-65 years who underwent laparoscopic cholecystectomy and who had a BMI