Mesane kanserli hastalarda serum hyalüronidaz aktivitesi
Serum hyaluronidase activity in patients with bladdercancer
- Tez No: 506723
- Danışmanlar: UZMAN ELMAS ÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Üroloji, Biochemistry, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Mesane kanseri (MK), üriner sistemin en sık görülen malignansisidir. Hyalüronidaz (HYAL), ekstrasellüler matriksin yapısal bileşeninden biri olan hyalüronik asidi (HA) parçalar. Çalışmada amacımız MK ile HYAL aktivitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak ve serum HYAL aktivitesi ölçüm yönteminin klinik ve analitik performansını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 43 MK hastası ve aynı semptomlara sahip ama MK tanısı almamış 43 kontrol hastasını içermektedir. Gruplarda yaş dağılımının eşitlenmesi için uç değerler atıldı. Sonuçta 39 MK hastası ve 38 kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. MK'nin prognostik parametrelerle ilişkisi 43 MK hasta verisinden yapıldı. MK hasta ve kontrol gruplarının karşılaştırması ise yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş grupta yapıldı. Serum HYAL aktivitesi ölçümünde Morgan-Elson kolorimetrik tayin yöntemi kullanıldı. Bu yöntemde HA, HYAL ile parçalanır, kromojen 1 ve 2 oluşur. Dimetilamino benzaldehit ayıracının eklenmesi sonucu kromojen 3 meydana gelir. Oluşan renk değişikliği 585 nm'de spektrofotometrik olarak tayin edilir. Bulgular: MK hastalarında serum HYAL aktivitesinin kontrol grubuna göre anlamlı yükseklik gösterdiği bulundu (p 0.05). Ölçülen diğer parametrelerde anlamlı bir farklılık saptanmadı (p >0.05). Sonuç: Yöntemin klinik performansı MK hastalarının değerlendirilmesinde yararlı olabilir. Yöntem analitik performans açısından da yeterlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Bladder cancer (BC) is the most common malignancy of the urinary system. Hyaluronidase (HYAL) degrades hyaluronic acid (HA), one of the structural components of the extracellular matrix. Our aim is to investigate the relationship between BC and HYAL activity and to evaluate the clinical and analytical performance of serum HYAL activity measurement method. Materials and Methods: Our study consisted 43 BC patients and 43 control groups with the same symptoms but without BC. After the removal of outliers of the age data of the groups, remained 39 BC patients and 38 control patients in the study. The association between BC and prognostic parameters was obtained from 43 BC patient data. All parameters were compared between age- and sex matched MK and control groups. HYAL activity was measured by Morgan-Elson colorimetric method. In this method, HA is degraded with HYAL, chromogen 1 and 2 are formed. Addition of dimethylamino benzaldehyde solution was allowed to form chromogen 3. The resulting color change was measured spectrophotometrically at 585 nm. Results: Serum HYAL activity in BC patients was found to be significantly higher than control group (p 0.05). There was no significant difference in other parameters (p >0.05). Conclusion: The clinical performance of the method may be useful in the evaluation of BC patients. The method is also sufficient in terms of analytical performance caharacteristics.