Üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılmışolan hastalarda hepatit b ve hepatit c sıklığı
The prevalence of hepatitis b and c in patients with upper gastrointestinal endoscopy
  1. Tez No: 506741
  2. Yazar: GENCO GENÇDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ YENİCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çal›şmada, üst gastrointestinal sistem endoskopisiyap›lm›ş hastalarda hepatit C ve hepatit B s›kl›ğ› araşt›r›l›p, üst gastroin-testinal sistem endoskopisi yap›lmam›ş popülasyonla karş›laşt›r›lmas›amaçlanm›şt›r.Gerekçe Yöntem::Polikliniğimize başvuran üst gastro-intestinal sistem endoskopisi yap›lm›ş olan hastalardan (grup A), HbsAg,anti-Hbs, anti-HCV göstergeleri istendi. Geçirilmiş sar›l›k öyküsü olan,hepatit B aş›s› uygulanm›ş olan ve son 3 ay içerisinde üst gastrointesti-nal sistem endoskopisi yap›lm›ş olan hastalar çal›şmaya dahil edilmedi.Hasta say›s› için üst s›n›r 300 olarak belirlendi. Kontrol grubu olarak(grup B), polikliniğimize herhangi bir şikayetle başvuran, üst gastroin-testinal sistem endoskopisi yap›lmam›ş 100 hasta seçildi. Kontrol gru-bundan da ayn› hepatit göstergeleri istendi. Bulgular: Grup A'daki 300hastan›n 206 (%68)'si kad›n, 94 (%32)'ü erkekti. Yaş ortalamas› bugrupta 46.6'yd›. 300 hastan›n, 10 (%3.3)'unda HbsAg pozitif, 2(%0.6)'sinde anti-HCV pozitif, 95(%31)'inde anti-Hbs pozitif saptand›.Grup B'deki 100 hastan›n 74'ü erkek, 26's› kad›nd›. Yaş ortalamas› bugrupta 45.1'di. 100 hastan›n 3 (%3)'ünde HbsAg pozitif, 1 (%1)'inde an-ti-HCV pozitif, 23 (%23)'ünde anti-Hbs pozitif saptand›. 2 grup aras›n-daki bu fark istatiksel olarak anlaml› bulunmad›.SSoonnuuçç::İki grup aras›n-da hepatit B ve hepatit C göstergeleriyle yap›lan taramada istatiksel ola-rak anlaml› farkl›l›k bulunmam›şt›r. Bu bulgular gösterir ki; daha öncegastroskopi yap›lm›ş hastalarda hepatit B ve hepatit C s›kl›ğ› diğer has-talara göre farkl› değildir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate theprevalence of hepatitis B and hepatitis C infections in patients undergo-ing upper gastrointestinal endoscopy (Group A) and to compare the pre-valence of this population with that of a control group of patients with nohistory of upper gastrointestinal endoscopy (Group B).MMaatteerriiaallssaannddMMeetthhooddss::HbsAg, anti-Hbs and anti-HCV parameters were tested inboth groups. Patients who had an acute-chronic hepatitis or passive im-munization in their hepatitis B history or who had any endoscopic pro-cedure during the last three months were excluded from the study. Thre-e hundred patients in Group A and 100 controls in Group B were inclu-ded in the study.RReessuullttss::In Group A, 68% of patients were female and32% were male, and their mean age was 46. Ten (3.3%) of the 300 pati-ents were HbsAg-positive, 2 (0.6%) were anti-HCV- positive and 95(31%) were anti-Hbs-positive. In Group B, 74% of patients were maleand 26% were female, and their mean age was 45.1. Three (3%) of the100 patients were HbsAg-positive, 1 (1%) anti-HCV-positive and 23(23%) anti-Hbs-positive.CCoonncclluussiioonnss::A comparison of the two groupsfor hepatitis B and hepatitis C parameters demonstrated no statisticallysignificant differences between them. Our findings show that the preva-lence of hepatitis B and C in patients who undergo gastroscopy does notdiffer when compared to other patients