Alüminyum-silisyum alaşımlarında demir intermetaliklerin etkisi
Effect of iron intermetallics on aluminium-silicon alloys
- Tez No: 506744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DIŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Al-Si alaşımları, yerçekimi ve yüksek basınçlı döküm için en çok tercih edilen alaşımlardır. Demirin alüminyumda katı çözünürlüğü dengede% 0.05'ten azdır. Bu yüzden alüminyum alaşımlarındaki demirin bir çoğu ikinci faz parçacıklarını oluşturur. Demir intermetalikleri, alüminyum ve çelik sistemlerinin sınırlı çözünürlüğünden dolayı meydana gelir. Demir seviyesi arttıkça, Al-Si alaşımların sünekliği azalır. Alüminyum alaşımlarından demiri çıkarmak ekonomik değildir. Bu nedenle, kimyasal bileşim ve soğutma oranları, intermetaliklerin mekanik özellikler üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için kullanılabilir. Bu çalışmada demir metaliklerinin oluşumu farklı demir içerikleri, bekleme süresi ve soğutma hızı koşulları altında incelenmiştir. Elde edilen örneklere sertlik, SEM, termal analiz, bifilm indeksi ve spektral analiz uygulanmıştır. Düşük soğutma oranı ve yüksek demir içeriğinin Fe intermetalik sayısını artırdığı gözlenmiştir. Gözeneklilik ile iğne benzeri Fe intermetalliklerin varlığı arasındaki ilişki tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Al-Si alloys are the most preferred alloys for gravity and high pressure casting. Solid solubility of iron in aluminum is less than 0.05% in equilibrium. Thus, almost all of the iron in the aluminum alloys forms the second phase particles. Fe intermetallics occur due to the limited resolution of aluminum and steel systems. As the Fe level increases, the ductility of Al-Si based alloys decreases. It is not economical to remove iron from aluminum alloys. Therefore, the chemical composition and cooling rates can be used to minimize the adverse effects of the intermetallics on the mechanical properties. In this study, the formation of iron intermetallics was investigated under different iron contents, waiting time and cooling rate conditions. Hardness, SEM, thermal analysis, bifilm index and spectral analysis were applied to the obtained samples. It has been observed that low cooling rate and high iron content increase the number of Fe intermetalics. The relationship between porosity and existence of needle-like Fe intermetallics has been discussed.