Fe, Cr ve Mn ilavesinin A356 alaşımının döküm prosesinde mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
Effect of Fe, Cr and Mn addition on the microstructure and mechanical properties on casting process of A356 alloy
  1. Tez No: 941388
  2. Yazar: ALPEREN TANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Alüminyum ve alaşımları yüksek mukavemet/düşük özgül ağırlık, korozyon dayanımı, hafiflik gibi avantajlarıyla otomotiv, havacılık ve savunma sanayinde yaygın olarak kullanılan mühendislik malzemeleridir. Alüminyuma olan talep giderek artmakta ve farklı alaşım elementi ilaveleri ile alüminyumun tek başına yetersiz olan özelliklerini iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Alüminyum-Silisyum döküm alaşımları, üstün dökülebilirlik, hafiflik ve yüksek korozyon dayanımı, ısıl ve elektriksel iletkenlik gibi özellikleri sebebiyle piyasada rağbet gören alaşımlardır. Al-Si döküm alaşımlarının mekanik özelliklerini etkileyen en önemli etkenler, döküm sırasında oluşabilecek mikroyapı kusurlarıdır. Bu kusurlar, porozite, mikrosegregasyon ve bifilm kusurları olarak özetlenebilir. İntermetalik fazların morfolojileri bu kusurların oluşması ve düzenlenmesinde önemli bir etmen olup, farklı ilave alaşım elementleri ile yapı içerisindeki intermetalikler daha zararsız veya faydalı duruma gelebilmektedir. Yapılan çalışmada A356 alüminyum döküm alaşımına, 3 ve 6 saat bekleme sürelerinde mangan (Mn) ilave edilmiş, 725 ve 775 derece sıcaklıklarda karbon çeliği çubuk ile demir (Fe) ilavesi, paslanmaz çelik çubuk ile de krom (Cr) ve demir (Fe) ilavesi yapılmıştır. Döküm işlemi, çekme, üç nokta eğme ve basmak kalıp numunelerinin çıkarıldığı kokil kalıplara yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda A356 alüminyum alaşımına farklı döküm sıcaklığı ve farklı bekleme süreleri parametrelerinde gerçekleştirilen metalik takviyelerin alaşımda oluşan intermetaliklerin tür, boyut ve morfolojisine önemli ölçüde etki ettiği ve buna bağlı olarak mekanik özelliklerde dikkat çekici değişikliklerin meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminium and aluminium alloys are widely used in the automotive, aerospace, and defense industries due to their high strength-to-weight ratio, corrosion resistance, and lightweight properties. The demand for aluminum is continuously increasing, and efforts are being made to improve aluminium's properties, which are insufficient on their own, by adding different alloying elements. Aluminum-Silicon (Al-Si) casting alloys are in demand in the market due to their properties such as superior castability, lightness and high corrosion resistance, thermal and electrical conductivity. The most important factors affecting the mechanical properties of Al-Si casting alloys are microstructure defects that may occur during casting. These defects can be summarized as porosity, microsegregation and bifilm defects. The morphologies of intermetallic phases are an important factor in the formation and organization of these defects, and intermetallic within the structure can become more harmless or beneficial with different additional alloy elements. In the study, manganese (Mn) was added to the A356 aluminum casting alloy at 3 and 6 hours of waiting time, iron (Fe) was added with a carbon steel rod at 725 and 775 degrees, chromium (Cr) and iron (Fe) was added with a stainlesssteel rod. The casting process was carried out in permanent molds where tensile, three-point bending and ladder samples were taken. The study determined that the metals added to the A356 aluminum alloy at different casting temperatures and waiting time parameters significantly affected the type, size, and morphology of the intermetallic formed in the alloy, and accordingly, remarkable changes occurred in the mechanical properties.