Elektriksel kısmi boşalma ölçme devrelerinin ölçeklenmesi
Calibration of the measurement circuits of electrical partial discharges
  1. Tez No: 506745
  2. Yazar: HASBİ İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tezde, elektriksel kısmi boşalma ölçme devrelerinde kalibrasyonun önemi vurgulanmış, konu ile ilgili temel büyüklüklerin tanımları verilmiştir. Ölçmede kullanılan yöntemler, karşılaştırmalı olarak verilmiş, ölçme empedansları (dört uçluları) tanımlanıp; bunların, ölçülen büyükler üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Sivri uç-Yarım küre elektrot sistemi biçimindeki korona boşalma ayar kaynağında, elektrik alan dağılımı, teorik ve elektrolitik banyo yöntemi kullanılarak deneysel olarak incelenmiştir. Farklı boyutlarda sivri uç elektrotlar kullanılarak, sistemin alternatif ve doğru yüksek gerilim koşullarında, delinme gerilimleri, korona başlama ve sönme gerilimleri belirlenmiştir. Elde edilen deneysel verilere göre, sivri uç - yarım küre elektrot sisteminin, belirli koşullar altında, güvenilir bir ikincil standart ayar kaynağı olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the importance of calibration of electrical partial discharge measurement circuits is emphasized, and basic definitions related to the subject are given. The methods used in measurement are given comparatively, the measuring impedances (four terminals) are defined; the effects of these impedances on measured quantities have been examined. The electric field distribution of point-hemisphere electrode system were investigated theoretically, and also experimentally using electrolytic bath method. Breakdown voltages of point-hemisphere elektrodes were detemined under alternating and direct high voltage conditions. The partial discharge inception and extinction voltages of point -half sphere electrode systems were investigated using alternating and direct high voltages. The experimental results show that, the point-hemisphere electrode system may be used as a reliable secondary standard setting source under certain conditions.