Güneydoğu Karadeniz'de pigmente dayalı fitoplankton boy gruplarının fotik bölge dinamiği
Photic zone dynamics of phytoplankton size classes derived from pigments in the South-Eastern Black Sea
- Tez No: 506746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL AĞIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Mayıs 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında Güney Doğu Karadeniz'de yürütülen bu çalışmada pigmente dayalı fitoplankton boy gruplarının (FBG) zamansal ve alansal değişimi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında 3 farklı istasyonda (0,5; 5 ve 20 deniz mili) yüzeyden itibaren 50 m derinliğe kadar aylık örneklemeler yapılmıştır. Örneklemeler SBE32 çoklu su örnekleyicisi ile gerçekleştirilmiştir. HPLC ile pigment analizleri için alınan deniz suyu örnekleri 47 mm çaplı GF/F filtrelerden süzülerek analiz aşamasına kadar sıvı azot içerisinde (-196C) muhafaza edilmiştir. İstasyonlara ait deniz suyu parametrelerinde ölçümler in-situ olarak SBE19 CTD kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bölgede baskın pigment klorofil-a olup (ortalama 2,50 μg/L) klorofil-a'dan sonra en baskın pigment fukoksantin olup (ortalama 0,63 μg/L) bunu sırasıyla peridinin pigmenti (ortalama 0,54 μg/L) ve 19'-Heksanoloksifukoksantin (ortalama 0,24 μg/L) takip etmiştir. Fitoplankton boy gruplarının toplam fitoplanktona yaptıkları katkı mikroplankton, nanoplankton ve pikoplankton, için sırası ile %8-91; %1-68 ve %2-70 arasında değişim göstermiştir. Kıyı istasyonlar genellikle mikroplankton tarafından domine edilirken açık istasyonlar ağırlıklı olarak nanoplankton veya pikoplankton tarafından temsil edilmiştir. Zamansal olarak bir değerlendirme yapıldığında ilkbahar döneminde bariz bir şekilde yüksek olan mikroplankton katkı oranlarının yaz mevsiminde azalarak yerini pikoplanktona bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Spatial and temporal changes of phytoplankton size classes (PSC) derived from pigment analyses between May 2015 and April 2016 in the South-Eastern Black Sea were investigated. Within the scope of the study, monthly samples from surface to 50 m depth were collected from 3 different stations (0.5, 5 and 20 nautical miles). Samples were obtained by using SBE32 Carousel rosette sampler. Samples were filtered throughout a 47-mm diameter GF/F, and stored in liquid nitrogen (-196C) until analyses. The dominant pigment in the area was chlorophyll-a (mean 2,50 μg/L) revealed a consistency with phytoplankton cell numbers. The second prominent pigment was fucoxanthin (mean 0,63 μg/L) and followed by peridinin (mean 0,54 μg/L) and 19-Hexanoyloxifucxanthin (mean 0,24 μg/L). HPLC analyses revealed that the contribution of phytoplankton size classes to total phytoplankton community composition ranged from 8% to 91%, from 1% to 68%, and from 2% to 70% for microplankton, nanoplankton, and picoplankton respectively. Coastal stations were generally dominated by microplankton, however, offshore stations were mainly represented by nanoplankton or picoplankton. In terms of temporal changes, contribution of microplankton was generally high in spring, and their contribution decreased throughout summer, which picoplankton were characterised with high contribution.