Lamina venerlerin kırılma dirençlerine, farklı diş preparasyon şekilleri ve yapıştırıcı simanların etkisinin in vitro olarak belirlenmesi
The effects of different preparation desgins and different dual cure luting cement types on the fracture load of porcelain laminate veneers
- Tez No: 506758
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT BEGÜM EFES
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasının amacı farklı insizal kesim yapılan ve farklı yapıştırıcı siman kullanılarak simante edilen seramik venerlerin kırılma dayanımlarının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: 70 adet çekilmiş sağlam insan üst santral dişi 2 farklı insizal kesim yapılarak hazırlandı ve 3 farklı yapıştırıcı siman kullanılarak (n=10) simante edildi. G1: 1mm kesici kenar kesimi ve Panavia V5 cement, G2: 2mm kesici kenar kesimi ve Panavia V5 cement, G3: 1mm kesici kenar kesimi ve Variolink Esthetik DC, G4: 2mm kesici kenar kesimi ve Variolink Esthetik DC, G5: 1mm kesici kenar kesimi ve e Cement, G6: 2mm kesici kenar kesimi ve e Cement, G7: kontrol grubu (sağlam diş). Seramik venerler IPS Emax press (Ivoclar, Vivadent) kullanılarak hazırlandı ve üretici firma talimatlarına göre simante edildi. Hazırlanan örnekler Universal Testing machine (Shimadzu) cihazında 1 mm/min hızla kırıldı. Elde edilen maksimum kuvvet değerleri Newton olarak kaydedildi. Kruskal Wallis Test and Mann Whitney U Tests kullanılarak verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Lamina vener restorasyonu yapılan dişler kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde daha düşük kırılma dayanımı gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the fracture load of ceramic veneers with different incisal preparation reduction and differenet dual-cure luting cements. Materials and Methods : 70 extracted intact human maxillary central incisors are prepared in 2 different amount of incisal reduction (G) and luted with 3 different luting cements (n: 10): G1 : 1mm incisal reduction and Panavia V5 cement, G2 : 2mm incisal reduction and Panavia V5 cement, G3 : 1mm incisal reduction and Variolink Esthetik DC, G4 : 2mm reduction and Variolink Esthetik DC, G5 : 1mm reduction and e Cement, G6 : 2mm reduction and e Cement, G7 : control group (intact non-prepared teeth). Ceramic veneers are fabricated with IPS Emax press (Ivoclar, Vivadent), and cemented according to the manufacturer instuctions of each cement. The loadto- failure test was performed on the specimens in a Universal Testing machine (Shimadzu) at a cross- head speed of 1 mm/min. The maximum force to produce fracture was recorded in Newton. Statistical analyses are performed using Kruskal Wallis Test and Mann Whitney U Tests.