Preterm yenidoğan annelerinde bebek bakımı eğitiminin maternal bağlanma ve annelik özyeterliğine etkisi
Effect of baby care training on maternal bonding and motherhood self-efficacy in mothers of preterm newborn
  1. Tez No: 506763
  2. Yazar: TÜRKAN KADİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Preterm yenidoğan annelerinde bebek bakımı eğitiminin maternal bağlanma, annelik özyeterliği ve özgüvenine etkisini değerlendirmek, aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın diğer amacı, ölçüm aracı olarak kullanılan 'Algılanan Annelik Özyeterlik Ölçeği'nin Türkçe kültürel adaptasyonunu gerçekleştirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma, metodolojik ve deneysel olarak, iki aşamalı gerçekleştirildi. Birinci aşamada, Algılanan Annelik Özyeterlik Ölçeği Türkçe formunun uyarlanması metodolojik olarak yapıldı. İkinci aşama, ön-test son-test kontrol gruplu deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Erzurum'da, Kamu Hastaneler Birliği, Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Mart 2016 - Mayıs 2018 tarihleri arasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aims: To evaluate the effect of baby care training on maternal bonding and motherhood self-efficacy in mothers of preterm newborn and examine the relationship between them. The other purpose of the study is to make Turkish cultural adaptation of the 'Perceived Motherhood Self-Efficacy Scale used as a measuring instrument. Material and Method: The study was conducted in two stages, methodologically and experimentally. In the first step, adaptation of the Turkish Form of Perceived Maternity Self-Efficacy Scale was performed methodologically. The second step was performed experimentally with pre-test post-test control group. The study was carried out between March 2016 and May 2018 in Erzurum, Public Hospitals Association, Nenehatun Maternity Hospital, Yenidoğan Intensive Care Unit.