Azerbaycan'da Milattan Sonra 4. Yüzyıl ile Milattan Sonra 3. Yüzyıl arasında Alban gömü adetleri
- Tez No: 506774
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Azerbaycan`da M.Ö. 4. Yüzyıl İle M.S. 3. Yüzyıl Arasında Alban Gömü Adetleri" adlı bu tez çalışmasında antik çağda Güney Kafkasya`da varolmuş devletlerden biri olan Albanya`nın sınırları içerisinde yer alan günümüz Azerbaycan`da M.Ö.4.yüzyıl ile M.S.3. yüzyıl arasında görülen gömü adetleri eldeki arkeolojik ve antropolojik veriler ışığında araştırılmıştır. Azerbaycan`a bağlı olan ve Albanya devletinin bir parçası olmuş Nahçıvan, bu tez içerisinde değerlendirilmeğe alınmamıştır. Tez çalışmasında bu dönemde Albany`da görülen mezarlar ve onların yapısal özellikleri, mezarların konumu, ilgili dönem topluluklarının tercih etdiği gömü uygulamaları, bölgelere ve topluluklara göre gömü adetleri arasındakı benzerlik ve farklııklar ele alınmıştır. Yazılı belgelerin yeterli olmaması sebebiyle bizim bu konudaki bilgilerimiz tamamen arkeolojik kazılarda ve yüzey araştırmalarında elde edilen sonuçlarla açıklanmaktadır. Son yıllarda Azerbaycan`da sürdürülen nekropol kazılarının artması bu alandaki bilgilerimizin daha da zenginleşmesini sağlayacaktır. Bu amaçla yeni yapılan kazıların ilgili bilimler açısından birlikte değerlendirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“ The Albanian burial customs in Azerbaijan between 4th century B.C to 3 th century A.D ”we have explored the burial customs existed in today's Azerbaijan within the borders of Albania, one of states of the southern Caucasus in ancient times between 4th century to 3 century A.D based on the available archaeological and anthropological materials. Nakhchivan , native lands of Azerbaijan and an integral parts of Albania was not taken into consideration in this thesis. The thesis study has examined the graves existed in Albania during the aforementioned period and their structural features, the location of the graves, the burial practices preferred by the related period communities, similarities and differences between the burial customs according to the regions and communities. Due to unsatisfactory of the written documents, our knowledge on this subject is completely explained by the results obtained in archaeological excavations and surface surveys. The increase of the necropolis excavations continued in Azerbaijan in recent years will ensure the enrichment of our knowledge in this area. For this purpose, it is important to evaluate the newly constructed excavations all together in terms of related sciences.