Anadolu'dan Londra'ya göç: Alevi kadınların alevilik pratikleri ve eşitlik söylemleri
- Tez No: 506808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, Aleviliğin yüzyıllardır ağırlıklı olarak sözlü kültür ile yaşandığı Türkiye'de doğmuş, bir süre yaşadıktan sonra çeşitli sebeplerle Londra'ya göç etmiş Alevi kadınların farklı zaman dilimlerinde ve mekânlarda Alevilik pratiklerini ve bu pratiklerdeki cinsiyet eşitliğine dair söylemlerini tartışmaktadır. Katılımcı gözlemci olarak 2017 yılında Londra'da İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi'nde aktif katılım sağlayan 23 kadınla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Kadınların Türkiye'de yaşadığı yıllardaki Alevilik pratiklerini nasıl hatırladıkları, kendilerini farklı bir mekânda Alevi inancı ile nasıl ilişkilendirdikleri ve Alevilik pratikleri içerisinde kadın erkek eşitliğini ve kültürel değişimi nasıl yorumladıklarına cevap aranmıştır. Anadolu'dan Londra'ya göç eden Alevileri bu göçe yönlendiren hâdiseler sorgulanmış ve göç süreçleri ve kadınların inançsal pratikleri arasında ilişkilere bakılmıştır. Kadınların Anadolu'dayken gördükleri Cem ibadeti ile Londra'da gördükleri Cem erkânı, Türkiye'deyken inanca bakışları, Türkiye'deki Alevilere yaklaşımları, Londra'da Cemevi'ne neden gittikleri, Alevilik içerisinde kadın erkek eşitliğine dair yorumları ve bunu pratik edip etmedikleri sorgulanmış; eşitlik bağlamında Analık, kadın başkan, Can olma hali gibi pratiklerini nasıl değerlendirdikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research addresses the discourses of Alevi women, who were born in Turkey and migrated to London later in their lives for various reasons, on the practices of Alevi religion, and the gender equality within these pratices. The discussion draws from the participatory observation and in depth interviews with 23 women who regularly attended Alevi Cultural Center and Cemevi in London in 2017. The remembrance of Alevi women of the Alevi practices while they were in Turkey, how they related themselves to the Alevi beliefs in London, and how they interpreted the gender equalty within the Alevi practices and rituals were addressed in the discussion. The reasons behind the migration to London and the relationship between the process of migration and women's religious practices were also questioned. Women were asked about the differences between the“Cem”practices in Anatolia and London, their reasons for attending Cemevi in London, their thoughts and experiences on gender equality in Alevism. A discussion about how women interpret and experience the practices of“analık”,“woman president”,“can olma hali”(being all together without any id) was also included