Türk savunma sanayii tarihine mikro yaklaşım: Savunma sanayii işletmelerine dair bir envanter ve dönemselleştirme çalışması (1836-2018)
Micro approach to the Turkish defense industry: An inventory and periodization study in defense industry enterprises (1836-2018)
  1. Tez No: 506844
  2. Yazar: ENES KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ŞEHİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma, Türk Savunma Sanayii'nin 1836-2018 yılları arasında işletme tarihi disiplini çerçevesinde mikro yaklaşım düzeyinde incelenmesini ele almaktadır. Çalışmada nitel yöntem kullanılmış olup, ikincil verilerden faydalanılmıştır. Beş bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde işletme tarihi hakkında bilgiler verilmiş olup mikro ve makro yaklaşım ele alınmıştır. Daha sonra çalışmanın amacı, kapsamı ve önemi tartışılmış son olarak savunma sanayiine dair genel bilgiler açıklanmıştır. İkinci bölümde, 1836 yılı itibariyle var olan ve bu tarihten 2018 yılına kadar kurulan savunma sanayii işletmeleri hakkında çalışma kapsamı dahilinde bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmanın yöntemine dair açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise çalışma kapsamı içerisinde bir dönemlendirme yapılarak nedenleri ile beraber değerlendirilerek açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise, Türk Savunma Sanayii'ne dair ulaşılan bulgular doğrultusunda değişim ve dönüşüm olup olmadığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focus on the examination of the Turkish Defense Industry at the level of micro approach in the framework of business history discipline between 1836-2016. Qualitative method was used in the study and secondary data were used. In the introductory part of the five-part study, information about the operating date is given and a micro and macro approach is taken. Later on, the purpose, the scope and the importance of the work are discussed, and finally the general information about the defense industry is explained. In the second chapter, information on the defense industry establishments, which existed since 1836 and which was established until 2018, was given within the scope of the study. In the third chapter, explanations have been made about the method of working. In the fourth chapter, a periodization is made within the scope of the study and explained together with the reasons. In the fifth chapter, it is discussed whether there is change and transformation in the direction of the findings of the Turkish Defense Industry.