Türkiye Cumhuriyeti yasalarında arazı toplulaştırma mevzuatı üzerine bir araştırma
- Tez No: 50688
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
IV ÖZET Türkiye Cumhuriyeti Yasalarında Arazi Toplulaştırma Mevzuatı Üzerinde Bir İnceleme. Teknoloji ve tarım günümüzde gelişmektedir. Bu gelişmeleri yaşama uydurmak için bazı kanunlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum tarım içinde aynıdır. Bu nedenle tarım alanında kanunlar yapılmaktadır. Türkiye'de arazi toplulaştırması ile ilgili ilk yasal düzenleme 1966 yılında“Arazi Tevhidi Tüzüğü”adı altında yürürlüğe girmiş, bunu 1973 yılında yürürlüğe giren ve arazi toplulaştırmasını da içeren 1757 saydı“Toprak ve Tarım Reformu Kanunu”izlemiştir. 1978'de 1757 sayılı kanunun yürürlükten kalkmasıyla 1979'da“Arazi Toplulaştırma Tüzüğü”yürürlüğe girmiştir. 1984 yılında 3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlemesine Dair Tarım Reformu Kanunu ve 1985 yılında bu kanunun uygulama yönetmeliği Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Adı geçen kanun ve onun uygulama yönetmeliği arazi toplulaştırması ile ilgili hükümleri de içermektedir. Bu çalışmada, yukarıda belirtilen kanun, tüzük ve onların uygulamasına esas olacak yönetmelik ve teknik talimatnameler kapsam ve içerik yönünden değerlendirilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Investigation On The Legal Status About Land Consolidation In The Laws For The Republic Of Turkey. The technology and agriculture is developing nowadays. Some laws are needed to apply these developments into life. This situation is the same also in agriculture. Therefore, laws have been made in agriculture. The first Land Consolidation Regulations was made in 1966 in Turkey. Then the first Law of Land and Agrarian Reform which was contain land consolidation was come into force in 1973. This law was become inoperative. In 1978, Law of Land and Agrarian Reform which was numbered 1757 was become inoperative. Then The Second“Land Consolidation Regulations”came into force in 1979 but the fourth matter of this Regulations was changed in 1980. The second Law about agrarian reform which is numbered 3083 was published in official newspaper in 1.12.1984 and came into force. Next year, in 29.6.1985 a new regulations was published in Official Newspaper and came into force. These laws and regulations contains land reform, land consalidation, classification of soil, expropriation, etc. In this study, the laws and regulations and their extentions mentioned above have been compared in terms of contents.