Türkiye'de zeytinyağı ihracatında karşılaşılan sorunlar
  1. Tez No: 50687
  2. Yazar: BİLGE ALPER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİK TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET TÜRKİYE'DE ZEYTİNYA?I İHRACATINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR ALPER, Bilge Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi; Yrd.Doç. Dr. Tevfik Tüzün Mart 1996, 99 sayfa Bu çalışmada Türkiye'nin zeytinyağı ihracatçısı olarak anılmaya başladığı 1960'lı yıllardan itibaren ihracatın seyri incelenmiştir. Ayrıca son on yılda gerçekleşen zeytinyağı bilanço rakamları yardımıyla ihracat miktarı ve ihracat miktarına etki edecek toplam arz, talep ve fiyat için yapılan trend analizleriyle Türkiye'de zeytinyağı ihracatının durumu konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular eşliğinde, dünyanın en önemli zeytinyağı üretici ve ihracatçısı ülkelerinden biri olan ülkemizde, zeytinyağı ihracatının 1960'lı yıllardan bu yana istikrarlı bir yapıya kavuşamamış olması irdelenmiştir. Zeytinyağı ihracatında karşılaşılan problemler, yapılan istatistiksel analizlerle sabitlenmiş ve alınabilecek önlemler konusunda öneriler getirilmiştir. Türkiye'nin zeytinyağı ihracatında karşılaşılan problemlere kısa vadeli çözümler yerine, planlı bir ihracat politikası eşliğinde uzun vadeli çözümler getirmesi gereği, yapılan pazarlama araştırmalarıyla ortaya konulmuştur. Modern pazarlama anlayışı çerçevesinde, ihracat pazarlamasında da hammaddenin üretilmesinden başlayarak dış pazarların son ürünü beğenisine kadar uzanan zincirin halkaları birbirinden ayrılmamalıdır. Zincirin her bir halkasındaki uygulamalar, bir diğerini etkilemektedir. Bu tezde köklü bir çözüm için zincirdeki tüm faktörleri kapsayan bir zeytinyağı ihracat politikasının oluşturulmasına yardımcı olacak genel anlamda bir pazarlama araştırması oluşturulmaya çalışılmıştır. Anahtar kelime: zeytinyağı ihracatı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROBLEMS TURKEY COME ACROSS IN OLIVE OIL EXPORT ALPER, Bilge Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Supervisor: Asst.Prof.Dr.Tevfik Tüzün Marchl996, 99 pages In this thesis, the olive oil export trends of Turkey, which has been considered an olive oil exporter since the 1960's, and it's export quantities, have been studied and criticised. Additionally, the trend of export quantities, using these values to date, and the tendencies of the influencing factors of export quantities, such as; supply, demand, and price, have been analysed. Although Turkey has been known as one of the major olive oil producers and exporters of the world, to date it has not been able to establish a stable structure. The problems of olive oil export, using statistical analysis have been studied and supported, and recommendations have been proposed. The results of this market analysis show that, rather than using short term solutions, a planned and organised long term strategy is necessary for the stable growth of the olive oil industry in Turkey. Using modern marketing methodology, in the exporting of olive oil, all factors from the cultivation of olives to the prerequisites of the patrons should be considered. Every step in this chain will affect the final outcome, i.e.“A chain is as strong as it's weakest link. ”This thesis, using marketing analysis techniques, tries to suggest solutions to the growing olive oil industry and proposes the formation of a structured olive oil export strategy. Key word: olive oil export