Migration in Turkey during the Republican Era (1923 - 1945)
1923 - 1945 Arası Cumhuriyet Dönemi'nde Türkiye'deki göç konusu
- Tez No: 506908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Göç, güvenlik kaygısı en temeli olmak üzere;savaşlar, sürgünler, açlık, işsizlik ve geçim sıkıntısı gibi insani hakları köken alan bir kavramdır. Toplumsal, siyasal ve ekonomik etkileriyle birlikte değerlendirildiğinde göç, çeşitli neden-sonuç ilişkilerini barındırmaktadır. Göç politikası ve göç yönetimi, beraberinde iskân olgusunu da getirmektedir. Bu çalışmada, imparatorluktan ulus-devlet düzenine geçerek bir değişim ve dönüşüm sürecine giren Cumhuriyet Türkiyesi'nin erken döneminde uyguladığı iskân politikası sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel açılardan değerlendirilecektir. Erken Cumhuriyet döneminde uygulanan geçici politikalardan edinilen tecrübelerle hazırlanan ve günümüzde bile temel alınan 2510 sayılı İskân Kanunu'nun, ulusal ve uluslararası boyutuyla kanun öncesi dönemi ve tek partili dönemi kapsayan süreç içindeki yeri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Migration is a concept that is founded on wars, exiles, hunger, unemployment and financial difficulties and most basically security concerns. When evaluated alongside with its political and economic impacts, migration comprises various cause-effect relations. Migration policy and migration management accompany the phenomenon of settlement. This study analyzes the settlement policy implemented at the early-stage of the Republic of Turkey which went into a change and transformation process from Empire to the nation-state system. The settlement law no 2510 which was prepared on the basis of the experience acquired from the temporary policies implemented during the early Republic period and has its validity even today, will be analyzed regarding its national and international dimension, the pre-law period and its place in the process of one-party period.