Hazır giyim sektöründe marka analizleri ve tekstil baskı tasarımcısının rolü
Brand analyses in ready-to-wear sector and the role of textile printing designer
- Tez No: 506909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÖZPULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tekstil ve hazır giyim sektörü, özellikle 1980 sonrasında ihracata yönelik getirilen kalkınma politikası ile büyümeye başlayıp günümüze Türkiye'nin en büyük endüstri kollarından biri olarak gelmiştir. Ucuz pamuk ipliği imalatı, coğrafi konumun lojistik altyapılara elverişli olması, ürünlerin zamanında teslim edilmesi, üretimin yanında tasarım potansiyelinin de artması endüstrinin bu denli büyümesinin kanıtlarındandır. Ancak günümüzde Çin, Hindistan, Bangladeş gibi üretimin ve işçiliğin son derece ucuz olduğu ülkeler, Türkiye'nin rekabet gücünü zorlamaya başlamıştır. Bu gibi olumsuz durumlar karşısında Türkiye'nin katma değerli ürün oranlarını ve tasarım gücünü artırması kaçınılmaz olmuştur. Bu araştırmanın amacı, hazır giyim sektöründe çalışan baskı tasarımcılarının görev tanımlarının tam olarak ne olduğu, sektördeki konumlarının önemi, sektördeki ve dünyadaki değişim ve gelişimlere paralel olarak kendi yetkinliklerini nasıl geliştirip doğru şekilde kullanmaları gerektiğini ayrıca küresel çaptaki markalara tasarım hazırlama dinamiklerinin ne şekilde olması gerektiğini açıklamak, bununla birlikte tasarımın oluşmaya başlamasından numunenin bitimine kadar olan süreçteki rolünü detaylı bir şekilde irdelemektir. Tezde, Türkiye'nin hazır giyim ihracat kapasitesi, iş birliği yapılan küresel markalardan birkaçı ve bunların önemi ile ilgili yapılan literatür araştırmanın yanı sıra Türkiye'deki hazır giyim ihracatçılarının tasarıma ve tasarımcıya daha fazla önem vermesi gerektiğine değinilmiş, sektörde çalışmaya yeni başlayacak tasarımcıların donanımsal anlamda kendilerini nasıl geliştirebilecekleri açıklanmış ve bu bağlamda okul-sektör işbirliklerinin çoğalmasının gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca tasarım ve numune sürecini derinlemesine açıklayabilmek adına Türk ve İspanyol tasarımcılarla yapılan röportajlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile and ready-to-wear sector which started to grow with the development policy directed at export particularly after 1980s, has become one of Turkey's largest industries today. Cheap cotton yarn production, convenience of geographical location for logistics infrastructure, delivery of products on time, increase of production as well as design potential are the proofs of this growth of the industry. But today, the countries that provide extremely cheap manufacture and labor, such as China, India, Bangladesh, have begun to push the competitiveness of Turkey. In the face of such adverse conditions increasing the proportion of value-added products and the design power of Turkey has become inevitable. The purpose of this research is to determine exactly what the job descriptions of printing designers working in the ready-to-wear sector are, the importance of their position in the sector, how to develop and use use their competences correctly in parallel with the changes and developments in the sector and in the world, to explain how the dynamics of design preparation should be to global brands, and also to examine the detailed role of printing designers from the beginning of the design to the end of the sample production. In this thesis, apart from the literature research about Turkey's ready-to-wear clothing export capacity, some of the global brands that have been cooperated with and the importance of this; the studies related to the necessity of ready-to-wear exporters giving more attention to the designs and designers in Turkey have been mentioned, how the novice designers who will start to work in the sector can equip themselves has been explained and in this context, the increase of school-sector collaborations has been emphasized. In addition, interviews with Turkish and Spanish designers have been included in order to explain the design and sample process in depth.