Ambalajlı tavuk etinin soğukta muhafazasında yüksek voltajlı darbeli elektrik alanın etkisi
Effect of high voltage pulsed electric field on packaged chicken meat during cold storage
  1. Tez No: 506949
  2. Yazar: EMİNE AŞIK CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATIF CAN SEYDİM, PROF. DR. SELÇUK ÇÖMLEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında üstel azalan dalgaların kullanıldığı darbeli elektrik alan yönteminin (HVPEF) soğuk depolama ile kombinasyonunun bazı patojen ve bozulma etmeni mikroorganizmaların gelişimi ve tavuk göğüs eti örneklerinin kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada Pseudomonas aeruginosa, Campylobacter jejuni, Listeria monocytogenes, Staphylococcus auerus, Escherichia coli, Salmonella Enteritidis bakterilerinin sıvı besi yerinde buzdolabı sıcaklığında (4°C) HVPEF (467 kV/m, 700 kV/m) uygulamasından etkilenme düzeyleri tespit edilmiştir. İkinci aşamada bu mikroorganizmaların gelişmesine açık olan tavuk göğüs eti örneklerinin buzdolabı sıcaklığında (4°C) HVPEF (250 kV/m, 467 kV/m, 700 kV/m) yöntemi ile pH değeri, renk parametreleri ve mikrobiyolojik kriterlerindeki değişim belirlenmiştir. Son aşamada ise P. aeruginosa ve L. monocytogenes bakterileri tavuk göğüs eti örneklerine inoküle edilerek HVPEF (467 kV/m, 700 kV/m) altında buzdolabı sıcaklığında (4°C) sayılarındaki değişim belirlenmiştir. Mikroorganizmaların saf kültürlerine HVPEF'in uygulandığı ilk aşamada P. aeruginosa sayısı soğuk depolama boyunca tüm gruplarda azalmış, başlangıç sayısına göre en büyük azalma (0,69 log kob/ml) 700 kV/m HVPEF uygulanmış örneklerde gerçekleşmiştir (p0,05). Depolama boyunca 700 kV/m elektrik alan uygulanan gruplarda S. aureus sayısı diğer gruplara nazaran daha yavaş azalmış olsa da gruplar arasında depolama boyunca istatistiksel olarak önemli bir fark olmadığı (p>0,05) gözlenmiştir. E. coli sayısında depolama boyunca meydana gelen azalma, 6.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effect of combination of high voltage pulsed electric field (HVPEF) with exponential decaying pulses with cold storage on the growth of spoilage and pathogen microorganisms and quality of chicken breast fillets was investigated. Study has three parts. First part including the detection of the influencing level of Pseudomonas aeruginosa, Campylobacter jejuni, Listeria monocytogenes, Staphylococcus auerus, Escherichia coli, Salmonella Enteritidis form HVPEF (467 kV/m, 700 kV/m) application in broth during cold storage (4°C). In second part pH value, color parameters and microbial quality of chicken breast fillets were determined under HVPEF (250 kV/m, 467 kV/m, 700 kV/m) during cold storage (4°C). In last part counts of P. aeruginosa and L. monocytogenes were determined under HVPEF (467 kV/m, 700 kV/m) during cold storage (4°C) which were inoculated on chicken breast fillets First part of the study, effect of PEF (467 kV/m, 700 kV/m) on growth of Pseudomonas aeruginosa, Campylobacter jejuni, Listeria monocytogenes, Staphylococcus auerus, Escherichia coli, Salmonella Enteritidis in broth at 4°C was investigated.