Arka kapsül bütünlüğü olmayan olgularda arka kamara göz içi mercek implantasyonu
Posterior chamber intraocular lens implantation with absence of capsular support
- Tez No: 506951
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EMRAH ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Katarakt, günümüzde özellikle az gelişmiş ülkelerde körlüğün birinci sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Değişik hastalıklara ve anomalilere bağlı olarak ortaya çıkan kataraktlar dışında dünyada körlüğün ve görme yetersizliğinin ana sebebi olan ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkan senil katarakt, 60 yaş civarında %60, 100 yaş civarında ise %100 oranında görülmektedir. Sadece cerrahi müdahale ile tedavi edilebilen kataraktta en çok kullanılan yöntem fakoemülsifikasyondur. Kesif lensin çıkarılmasını takiben afak hastalarda görme rehabilitasyonu gözlük ve kontakt lensle sağlanabildiği gibi optik avantajları ve komplikasyonların az olması nedeniyle vakaların neredeyse tümüne göz içi merceği (GİM) yerleştirilmesi tedavide çok önemli bir aşama olmuştur. Cerrahi sırasında kapsül ve zonül sorunlarının geliştiği durumlarda GİM, ileriki bir döneme ertelenerek ön veya arka kamaraya sekonder olarak yerleştirilebileceği gibi son yıllarda mikrocerrahi ve enstrümanlardaki gelişmeler, GİM dizayn ve üretimindeki yenilikler nedeniyle primer olarak da yerleştirilebilmektedir. Korneanın, ön ve arka segment yapılarının durumu, arka kapsülün intakt olup olmaması, intakt değilse arka kapsül desteğinin boyutları yapılacak olan GİM implantasyonun lokalizasyon seçiminde yol göstericidir. Bu çalışmada yeterli zonül desteğinin ve kapsül bütünlüğünün olmadığı olgularda GİM irise veya skleraya tespit edilerek görme keskinliği ve gelişen komplikasyonlar değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cataract is now confronted as the first cause of blindness especially in underdeveloped countries. Apart from cataracts due to various diseases and anomalies, senile cataract which is the main cause of blindness and visual insufficiency in the world is seen in %60 of cases around 60 years and %100 in cases of 100 years of age. The most commonly used method in cataract surgery, which can only be treated by surgical intervention, is phacoemulsification. As visual rehabilitation can be achieved with eyeglasses and contact lenses in aphakic patients following removal of the cataract, the placement of the intraocular lens (IOL) in almost all cases has become a very important step in the treatment due to the optical advantages and less complications. In cases where capsule and zonule problems develop during surgery, IOL can be placed as a secondary to the anterior or posterior chamber by postponing a further rotation, as well as being able to be placed as a primary in recent years due to developments in microsurgery and instruments, innovations in IOL design and manufacturing. The condition of the cornea, anterior and posterior segments, the state of the posterior capsule and the size of the posterior capsule support are the guiding principles for localization of IOL implantation. In this study, we tried to evaluate visual outcomes and developing complications by fixating IOL to iris or sclera in cases where sufficient zonule support and capsular integrity were not present.