810 NM ve 940 NM dalga boylu diyot lazerler ile tek ve tekrarlanan seanslarda uygulanan düşük doz lazer tedavisinin gömülü alt yirmi yaş diş çekimi sonrası oluşan ağrı, şişlik ve trismus üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of low-level laser therapy on 810 NM and 940 NM wavelength diode lasers in single and repeated sessions on pain swelling and trismus after surgical removal of impacted mandibular third molar
- Tez No: 506954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENNET NESLİHAN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Alt yirmi yaş dişlerinin cerrahi olarak çıkarılmalarının ardından meydana gelen ağrı, ödem ve ağız açıklığındaki kısıtlılık hastaların yaşam kalitesini önemli derece düşürmektedir. Bu çalışmanın amacı DDLT'nin operasyon sonrası meydana gelen bu sekeller üzerine 810 nm ve 940 nm dalga boylu diyot lazer cihazları ile tek ve tekrarlanan uygulamaların karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na bilateral gömülü alt yirmi yaş dişlerine çekim endikasyonu konarak başvurmuş 40 birey dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen bireyler tek (postoperatif hemen) ve tekrarlayan (postoperatif hemen ve 1. gün) uygulamalar yapılacak şekilde ikiye ayrıldı. Hastaların dental arkın bir tarafına gömülü diş çekimi yapıldıktan sonra 940 nm dalga boyuna sahip diyot lazer ile 2,75 W gücünde (4J/cm2) diğer tarafına gömülü diş çekimi yapıldıktan sonra 810 nm dalga boyuna sahip diyot lazer ile 0,3 W gücünde (4J/cm2) ağız içi ve ağız dışı olacak şekilde tek seans lazer uygulandı. Diğer 20 kişilik gruba aynı prosedürlerle postoperatif hemen ve 1. günlerde uygulama gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlarda dalga boyları arasında istatistiksel farklılık bulunamadı. Tek ve terkrarlayan uygulamalar arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The pain, edema and trismus after the surgical removal of the impacted mandibular third molar significantly reduce the quality of life of the patients. The purpose of this study is to compare the effectiveness of single and repetitive sessions of low level laser therapy (LLLT) with 810 nm and 940 nm wavelength diode laser devices on this sequelae after surgery. This study was conducted on a total of 40 patients whose were presented to the Department of Oral and Maxillofacial Surgery of the Yuzuncu Yil University with an indication of extraction mandibular third molar bilaterally. Individuals who were involved in this study were divided into two groups as single (immediate post-operative) and repetitive sessions (post-operative immediate and 1st day). After removal of impacted mandibular third molar, 940 nm wavelength diode laser with an output power of 2,75 watt was applied one side of the dental arch and 810 nm wavelength with an output of 0.3 watt was applied on the other side by extraoral and intraoral. The second group received the same procedures but laser was applied immediately and on the first day postoperatively as a repetitive sessions. According to the results of this study, no statistical difference was found between wavelength. There was no significant difference between single and repetitive applications.